YouTube Clickbait ( Tık Tuzağı ) Nasıl Yapılır?

YouTube Clickbait ( Tık Tuzağı ) Nasıl Yapılır? 2

Çeşitli yöntemlerle hazırlamış olduğumuz videoları daha çok insana ulaştırarak, izlenme sürelerimizi artırmak ve abone kazanmak isteriz. Makale yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere, YouTube Clickbait ( Tık Tuzağı ) nasıl yapılır? Sizlere bu yazımda detaylı bir şekilde anlatacağım.

Sizlerde makale yazımı sonuna kadar okursanız, YouTube kanalınızın izlenme süreleri ve abone sayısını artırmaya yönelik gelişmeler kaydedebilirsiniz.

YouTube algoritmasına bakacak olursak, öncelik izlenme süreleridir. İzlenme süreniz bir videoda ne kadar fazla ise gelirlerinizde bir o kadar artacaktır. Durum böyle olunca devreye YouTube clickbait yöntemi girmektedir.

Clickbait herhangi bir konuda çekmiş olduğunuz videoyu daha ilginç hale getirerek insanların dikkatini çekmesini sağlamaktadır. Örnek vererek durumu açıklayacak olursak, Antalya da yaz tatili vlogu çektiniz ama yeterince izlenme alamadığınızı yüksek ihtimal ile görebilirsiniz.

Ancak başlığınızı Muhteşem Akdeniz tatili veya harika bir Antalya tatil vlogu şeklinde adlandırarak, insanların videonuzu izlemesine yönelik bir çalışma kaydedebilirsiniz.

Küçük Görsellere Dikkat!

Youtube clickbait yapmanız için diğer bir dikkat edeceğiniz nokta başlıktan sonra ön küçük görseller olacaktır. Bu sizin her zaman videonuzu ön fragman gibi göstermektedir.

Durumu biraz daha açıklayacak olursak, insanların o videoda en çok neye değinildiğini veya nasıl bir olay gerçekleştiğine dair bilgi sahibi olmaktadır. Ön küçük görseller hem seo uyumu açısından hem de videonuzun tık alabilmesi adına önemli bir adım olarak kabul etmekteyiz.

İlginizi Çekebilir: Ücretsiz YouTube Eğitim Seti

İki Parçalı Başlık Formülü

Küçük görseller ve başlıktan sonra dikkat etmemiz gereken diğer bir ayrıntı iki parçalı başlık formülü olduğunu söyleyebilirim.  Burada iki parçalı başlık modelinde anlatmak istediğim şey, parantez içlerinde başlıkla alakalı bir başlık daha belirleyebilmenizdir.

YouTube Clickbait ( Tık Tuzağı ) Nasıl Yapılır?

Büyük Türkiye’de ünlü YouTuberların paylaşmış oldukları videolara da bakarsanız durumun böyle olduğunu görebilirsiniz. İki parçalı başlık formülü ile insanlara bir nebze spoiler de vermiş olduğunuz için videolarınız biraz daha tık alma ihtimali yüksek olacaktır.

Sonuç olarak sizlere yukarıda bahsetmiş olduğum yöntemleri deneyerek tık alma ihtimaliniz daha da yükselecektir. Ancak clickbait çok fazla yapmanız durumunda insanlar sizlere karşı bir süre sonra inandırıcılığını yitireceği için kitlenizi olumsuz yönde de etkileyebilmektedir. Sizlere tavsiyem çok absürt clickbaitler yerine daha sade ve gerçekçi bir çalışma yapmanız olacaktır.

Not: Sizlerinde YouTube de izlenme oranını artırmak ve clickbait tuzağı ile alakalı görüşleri var ise yorum kısmına belirtmeyi unutmayınız.

6 replies on “YouTube Clickbait ( Tık Tuzağı ) Nasıl Yapılır?”

Yazdıklarınızı daha önce de okumuş ve bilgi sahibiydim. Fakat, clickbait kelimesini yeni duydum. Güzel yazı olmuş. Teşekkürler.

YouTube eğitim setini aldım gerçekten çok başarılı anlatılmış söylenenleri yaparsak gerçekten videolara izlenim geliyor

Clickbait yapmak her zaman iyi bir şey olmaz. Sadece fazla izlenme kasmak istediğiniz videolarınız için yapılabilir. Diğer manada aboneleriniz için pekte hoş karşılanmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir