GenelYazılım

Yazılım Nedir?

Yazılım, teknolojinin gelişimi ile birlikte elektronik ürünlerin oluşumunda görünmeyen ve teması mümkün olmayan içerisine teknolojik tekniklerin kullanılması sonucu yerleştirilen kodlamalar sonucunda elde edilen bir bütündür.

Yazılım ürünlerin ömürlerinin bile belirtildiği ve ürünün kalitesinin ne derece iyi olduğunu belirleyen elektronik cihazlar için en nitelikli ölçüttür. Yazılım seçenekleri 3 farklı kategoriler içerisinde incelenebilir.

Web yazılım olarak bilinen ilk kategoride yazılım tekniklerinin kullanımıyla birlikte web alanına entegre edilen kodlanmış bilgisayar dillerinin birleşimiyle birlikte elde edilen web entegrasyonudur. Mobil yazılım, telefonlar ile uyumun belirlendiği ve donanımsal bütünlüğüyle birleşen mobil uyumlu hazırlanan kodlamalar bütünüdür.

Masaüstü yazılım,günümüzün sık olarak kullanılmayan ölçütüdür. Ancak genel olarak programlama dillerinin başlangıcının bu alanda oluşmuş olmasından dolayı ölmesi mümkün olmayan bir yazılım alanıdır. Bilgisayarlar üzerinden yapılan programlama ile birlikte sadece bilgisayarlara uyumlu olan yazılım seçeneğidir.

Yazılım Nedir?

Yazılım Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Yeni meslek gruplarından birisi olarak bilinen yazılımm ühendisliği yeni nesilin en sık tercih ettiği meslek gruplarından biri haline geldi. Kullanılan yeni yazılım teknikleri ile ilgili bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar programlama gibi bölümlerde yeteri kadar bilgi verilmediği için yazılım mühendisliği bölümü günümüzde tercih edilebilecek bir meslek grubudur.

Teknikerlerden farklı olarak bu kişiler edindikleri bilgileri eğitim hayatlarında boş bir şekilde oturarak geçirmeleri halinde 4. yılın sonunda kesinlikle hatırlamayacak’tırlar. Bu yüzden yazılım bölümünü tercih eden kişilerin bu işi sevmesi ve devamlı olarak ders çalışır gibi çalışmayı kabul ederek tercih etmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Yazılım Öğrenmeye Nerden Başlayalım?

Yazılım Dilleri Nasıl Öğrenilir?

Çoğunlukla internet üzerinden yapılan araştırmalar içerisinde yazılım dilleri nasıl öğrenilir? gibi başlıklar dikkatinizi çekmiştir. Ancak hiç heveslenmeden önce şunu belirtmemiz gerekiyor ki bu süreç sandığınız kadar kolay bir süreç değildir.

Yazılım teknolojinin gelişmesiyle birlikte adeta hiç durmadan büyüyen bir sektör haline dönüştü. İşte tam da bu yüzden yazılım öğrenmek için ciddi eğitimlere ihtiyacınız olabilir. Çünkü eski yazılım dilleri için ne yazık ki piyasada yer yok diye kaba bir şekilde nitelendirmek yanlış olmayacaktır.

Yazılım Nedir?

Hangi Yazılım Dili Öğrenilmelidir?

Çoğu kez sorulan bir soruda hangi yazılım dili öğrenilmelidir? sorusu! Evet bu soru yazılım alanında çalışan kişilerinde internette bu gibi araştırma yapan kişilerinde artık canını sıkmaya başladı. Yeni çıkan programlama dilleri tercih edilmelidir.

Diye belirtilen sitelerin çoğu bu dillerin eski yazılım dillerinden oluştuğundan bir haber olarak bu bilgiyi sizlere aktardığını belirtmemiz gerekiyor.

Örneğin Pyhton dili gibi zor bir dili basit yazılım dillerini öğrenmeden kullanılabilecek bir kişinin olduğuna inanıyor musunuz? Mesela HTML bile bilmeyen birinin bu kadar yüksek hedefler koyması konuyla ilgilenen uzmanlar tarafından da eleştiriliyor.

Eski ve kolay yazılım dilleri hakkında çalışmalar yapmadan yeni dilleri öğrenmek pek doğru olmayabilir. Bu yüzden başlangıç olarak HTML gibi kolay yazılım dillerinin öğrenilmesi gerekiyor.Ardından seviyenizi yükseltebilir ve Pyhton gibi popüler yazılım dilleri öğrenmek için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Sponsor Bağlantı

Osman ALKAN

Web Hizmetiniz Dijital Performans ve Reklam Ajansı Kurucusuyum. Çeşitli ulusal ve yerel basında köşe yazılarım yayınlandı. Kişisel Blogum da çeşitli konular hakkında makale yazıları yayınlayarak kullanıcılarımıza hizmet vermekteyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı