Genel Siber Güvenlik

Yapay Zeka Nedir?

Günümüz çağında teknoloji sürekli olarak geliştirilen tekniklerden birisidir. Hayatlarımızın değeri gün geçtikçe daha da çok değerlenmektedir. Çünkü artık insan eli ile yapılan çoğu işlemi Yapay Zekâlarda sorunsuz bir şekil de yerine getirmeye başladı.

Son dönemlerde karşımıza çoğu Basın Unsurunda çıkan yapay zekalar hakkında, Yapay Zekâ Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nedir? Sorularına cevaplar vereceğiz.

Yapay Zekâ

Yapay Zekânın ilk tarihi 1956 senesine kadar uzanmaktadır. AI’nın tam olarak buluşu ise bilgisayar bilişiminin alt alanı ve AI’nın temel görevi olarak belirten John McCarthy’ye aittir. Temel olarak, yapay zekâ bir makine veya programın İnsan Zekâsını taklit etmesidir. AI Kavramı, insanlar gibi düşünme, hareket etme ve öğrenme yeteneğini makineler üzerinde oluşturma fikrine dayanmaktadır.

Daha detaylı bir tanım yaparsak, yapay zekanın, çevresinde ki objeler doğru bir yaklaşım ve aralarında olumlu olarak veri transferi yapmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Yapay Zeka Çeşitleri Nelerdir?

Yapay Zekâ Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Yapay zekâ, tekniksel olarak çok karmaşık bir yapıya sahiptir. AI’ler Bilgisayar bilimi, matematik bilimi ve diğer karmaşık bilimlerin üst noktasını, yani “Daha çok karmaşık” kısmını kullanmaktadır. Sahibi olduğu karmaşık programlama, bu makinelerin insanların bilişsel yeteneklerini çoğaltmasına yardımcı olmaktadır.

“Bir yapay zekâ Turing testini geçebilecek kadar zeki ise, geçemeyecek kadar da zekidir.”

Avantajları Nedir?

1-) Hataları En Aza İndirme: Yapay zekâ, hataların en aza indirilmesinde bize yardımcı olmaktadır. Mekân araştırması gibi çeşitli alanlarda Yapay Zekâ kullanılmaktadır.

2-)Maden Araştırmaları: Madencilik ve diğer maddeler üzerinde arama işlerinde yapay zeka ve robot bilimi kullanılmaktadır.

3-)Dijital Asistanlık: Son derece gelişmiş kurumlar, kullanıcılar ile doğru iletişime geçebilen yapay zekaları kullanmaktadır.

5-)Tıbbi Alanlar: Yapay zekâ, tıp alanında kullanılmayı hedefleyen durumlardan birisidir. Şu an tıp alanında robot bilimi aktif olarak kullanılmaktadır.

Yapay Zeka Nedir?

Dezavantajları Nedir?

1-)Yüksek Maliyet: Yapay zekanın yapım süresi, çok karmaşık algoritmalar ile yapılmaktadır. Bu işlerin yapılması ise yüksek maliyetleri peşinde getirmektedir.

2-)İşsizlik: İnsanlar, çalışanlarını makineler ile değiştirdiği gün işsizlik oranı p oranında azalacaktır.

3-)Yaratıcılık: Yapay zeka, tıpkı bir insan gibi hayal dünyasını kullanamayan makinelerdir. Eğer bir işte yaratıcılık yok ise bu da bize güzel gelecek vaat etmemektedir.

4-)Deneyimsel Geliştirme: Yapay zekalar, insanlar gibi deneyim sahibi olarak geliştirilemez. Zaman ile aşınmaya, yıpranmaya sebep olacak durumlar olabilir.

5-)İnsanlık Tehdidi: Ortaya atılan binlerce teoriye rağmen, yapay zekalar insanlık sonunu getiremez. Yapay Zekalar, insan olmazsa çalışabilecek yapıtlar değildir.

Yapay Zekaların Güvenlik Araştırmaları

Son dönem içerisinde yapay zekaların küresel olarak güvenlik deneyimleri sürdürülmektedir. Geçtiğimiz haftalara dek AI’lerin güvenlik zafiyetleri tespit edilmiştir. Ancak her ne kadar güvenli olsalar bile insanlar üzerinden aldıkları hareket ve durumlar için tehlikeli olarak gözükmektedirler.

“İnsanlar ve yapay zekâ birlikte çalışırsa yeni bir medeniyet doğacak ki bu sayede birçok hayallerimiz gerçekleşecek. Eğer yapay zekâ onu yaratana baş kaldırırsa ve savaşırsa bu insanlık için kıyamet senaryosu olacaktır.”Sebuhi Quluzade

Paylaşabilirsin (:

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YOK

Yorum Yap..