Wordpress Güvenlik Eklentileri 1

Wordpress Güvenlik Eklentileri

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Dünyanın en yaygın kullanılan içerik yönetimi sistemi olan Wordpress için geliştirilmiş birçok güvenlik eklentileri bulunmaktadır. Pek çok kimse siteyi ilk kurduğu anlarda bu eklentilerden ihtiyacına en uygun olanı seçip kullanmayı ihmal ettiği için maalesef birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Siz de bu tür istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için mutlaka wordpress güvenlik eklentileri ile tanışıp ve bunlardan seçtiğiniz en iyisini kullanmaya başlamalısınız. Bu sayede internet sitenizin daha güvenilir bir şekilde yayında kalmasına devam edebilirsiniz.

Açık kaynak kodlu olması, birçok tema ve eklentilerin ücretsiz olarak dağıtılması gibi hususlar beraberinde de bazı güvenlik açıklarını getirebilmektedir. Özellikle kodlama tarafında çok iyi olmayan kimseler bu durumun farkında dahi olamayabilir.

Wordpress Güvenlik Eklentileri

Wordpress Güvenlik Eklentileri

Bu nedenle mevcut güvenlik açıklarını kapatmak ve siteyi daha güvenilir hale getirebilmek adına wordpress güvenlik eklentileri kullanmanızı öneriyoruz. Birazdan bahsedeceğimiz en popüler güvenlik eklentilerinin özlüklerini incelediğinizde siteniz için ne kadar isabetli bir karar almış olacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Wordpress sitelerinizde görülen en yaygın güvenlik açıklarını genel hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz: Sunucu açıkları, tema ve eklenti açıkları, dosya izinleri, veritabanı ve ana dosyalardaki açıklar ve bilgisayarlardaki açıklar vb… Bu tür açıkları gidermek adına kullanılabilecek birkaç wordpress güvenlik eklentileri ve özelliklerini hep birlikte inceleyelim.

Swift Security

Bu eklenti ile sitenizin wordpress tabanlı bir blog olduğunu gizleyebilirsiniz. Giriş gerektiren işlemlerde yönlendirme yaparak wordpresse dair tüm meta etiketlerini ve izleri saklayabilirsiniz. Üstelik herhangi bir dosyayı değiştirmeden tema ve eklentilerin isimlerini değiştirebilir, kodlarda gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. 

BulletProof Security

Dünya genelinde oldukça yaygın olarak kullanılan bu eklentinin hem ücretsiz hem de ücretli versiyonları bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonu dahi wordpress sitelerinizin güvenliğini üst düzeye çıkarmaya yetecektir. Gerekli güvenlik önlemlerini tamamını .htaccess dosyası üzerinden yaparak bir koruma kalkanı oluşturur. Öne çıkan başlıca güvenlik özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • .htaccess Güvenlik duvarı,
  • Saldırı tespiti ve önleme sistemi,
  • Karantina tespiti ve önleme sistemi,
  • Veritabanı otomatik – manuel zamanlanmış yedekleme, tablo ön ek değiştirme, düzenleme,
  • HTTP hata ve güvenlik günlüğü,
  • Bakım modu,
  • Geçek IP tabanlı güvenlik duvarı gibi özellikler BulletProof Security eklentisinin öne çıkan özellikleridir.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak