GenelYazılım

Wordpress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü

Windows kullanan okurlarımız bu zamana kadar mavi ekran hatası ile mutlaka bir yerlerde karşılaşmışlardır. Özellikle Windows’un XP, Vista ve 7 gibi sürümlerini kullandıkları zamanlarda karşılamamaları mümkün değil neredeyse. Kısacası anlaşılacağı üzere bu sorunla karşılaşmamak gibi bir şans pek yok. Benzer durum Wordpress kullanıcıları için de geçerlidir.

Özellikle yönetici modunda kullanan kişiler Wordpress beyaz sayfa sorunu ile mutlaka karşılaşmışlardır. Tıpkı Windows’ta olan mavi ekran hatası gibi Wordpress’te olan beyaz ekran hatası oldukça can sıkıcıdır. Her şey yolunda giderken bir anda karşınıza çıkıp uzun uğraşlar vermenize neden olabilmektedir. Bu nedenle yazımızın devamında Wordpress beyaz sayfa sorunu ve çözümü ile ilgili önerilerden bahsedeceğiz.

Bilindiği üzere Wordpress, rakiplerine nazaran en çok tercih edilen bir blog alt yapı sistemidir. Açık kaynak kodlu, ücretsiz ve birçok gönüllü destekleyicisinin olması gibi sebepler, onu bu kadar popüler kılmaya fazlasıyla yetmektedir. Bu kadar yaygın kullanılmasına bağlı olarak yaşanan sorunlar da o kadar fazla kişiyi etkilemektedir. En yaygın yaşanan sorunların başında da beyaz ekran hatası gelmektedir.

Genel olarak yönetici panelinde veya anasayfada karşılaşılan bu hatanın çözümü bazen karmaşık ve zor olabiliyor. Bu sıkıntılı durumlara karşılaşanlara ilk olarak sakin olmalarını ve panik yapmadan birazdan bahsedeceğimiz önerileri uygulamalarını tavsiye ediyoruz.

Wordpress Beyaz Sayfa Çözümü!

 • Wordpress beyaz sayfa sorunu ve çözümü konusunda sitede bakmanız gereken ilk husus en son yaptığınız değişiklik olmalıdır. Genellikle bir eklenti kurulduğunda veya konfigürasyonu yapıldığında buna bağlı olarak beyaz ekran hatası ile karşılaşılmaktadır. Kurulan eklentinin hatalı olması veya yanlış konfigüre edilmesi sebebiyle beyaz sayfa sorunu alındığından emin olmak için 2 şeye dikkat edilmesi gerekir.
  Wordpress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü
  Wordpress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü

  İlk olarak eklentinin wp-contenp içerisindeki dosya ismini değiştirip beyaz sayfayı tekrar açmaya çalışmak. İkincisi ise yine wp-content içerisinde yer alan eklenti klasörü olan plugins in adını pung-bank olarak değiştirmektir. Bu iki işlemin ardından beyaz sayfa ortadan kalkıyorsa hata eklentide demektir. Eklentiyi kaldırmanız veya pasif hale getirmeniz sorunu büyük ölçüde çözecektir.

 • Bazen temadan veya temanın eklentilerle uyumsuzluğundan kaynaklı beyaz sayfa hatası alınabilmektedir. Bu durumda temayı kullanmamak veya tedarikçinizle iletişime geçerek hatayı giderme yolunu seçebilirsiniz.
 • Tüm bunlara rağmen sorun hala devam ediyorsa wp-config.php sayfasını açarak UTF-8 olarak kayıtlıysa ANSI olarak değiştirin. ANSI ise de UTF-8 olarak değiştirip kaydedin. Çözüm olmadıysa Wordpress son sürümü indirip wp-admin ve wp-includes klasörlerini sunucunuz üzerinden tekrar yükleyin.
  Wordpress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü
  Wordpress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü
 • Sorun hala devam ediyorsa bu sefer sıra kodlara geldi demektir. wp-inculides/pluggable.php sayfasını açın ve <?php ob_start(); ?> komudunu en başa ekleyin.
 • Tüm bu işlemlere rağmen sorun hala devam ediyorsa artık sizin yapabileceğiniz pek bir şey kalmamıştır. Hosting firmanızı arayarak konuyu onlara aktarmanız gerekecektir.

Fazla panik yapmadan tüm adımları yaptıktan sonra Wordpress beyaz sayfa sorunu ve çözümü hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz. Artık tekrar benzer bir sorun yaşadığınızda sorunu çok daha hızlı bir şekilde çözebileceksiniz.

Sponsor Bağlantı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı