GenelYazılım

Veri Tabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Sorunu

Dünyanın en çok tercih edilen web sitesi platformu olan WordPress ile ilgili doğal olarak pek çok sorun ve bu sorunun çözümlerine dair arayışları başta forumlar olmak üzere pek çok yerde görmekteyiz. Bu sorunların başında veri tabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu çıktısını görmek gelmektedir. Yazımızın devamında bu tür hata aldığınızda ne yapmalısınız ve bu hatayı nasıl çözersiniz gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Bilindiği üzere Wordpress sitelerde programlama dili olarak PHP kullanılmaktadır. Veri tabanı olarak ise MYSQL. Bir istemci web sitesine erişmek istediğinde veri tabanında yer alan ilgili bilgiler çekilir ve kullanıcıya web sayfası olarak gösterilir. Normal şartlar altında WordPress siteler bu şekilde çalışır.

Veri Tabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Sorunu

Veri Tabanı Sorun Çeşitleri

Fakat zaman zaman yaşanan bazı sorunlar nedeniyle veri tabanı ile bağlantı kurulamaz ve veriler getirilerek kullanıcılara gösterilemez. Bu tür durumlarda veri tabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu şeklinde bir uyarı çıkar. Bu hatanın genel olarak ortaya çıkmasını başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Veri Tabanının Yapısal Olarak Bozulması: Bu sorunun kaynağı pek çok farklı şeye dayanabilmekle beraber en sık sebebi yeni yüklenen bir eklenti olmaktadır.
  • Veri Tabanı Erişim Bilgilerinin Hatalı Olması: Veri tabanına erişim yetkilerinin ayarlandığı hosting yönetim panelinde yer alan şifre ve kullanıcı adından farklı bir kullanıcı adı veya şifre ile erişilmeye çalışılıyor olabilir. Şifrenizi yeni değiştirdiğinizde veya web sitenizi farklı bir hosting firmasına taşıdığınızda böyle bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü web sitenize eski erişim bilgileri ile erişmeye çalışıyorsunuz demektir. Güncellediğinizde bu sorun ortadan kalkacaktır.
    Veri Tabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Sorunu
  • Veri Tabanı Sunucusunun Kapalı veya Arızalı Olması: Veri tabanının yer aldığı sunucunun kapalı olması, erişimin kopması veya arızalı olması gibi durumlarda karşılaşılır. Bu sorun hosting firması tarafından giderildiğinde oluşan hata da kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Bu bahsedilenlerin haricinde veri tabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu uyarı alıyorsanız yönetim panelinden wp-config.php sayfasına giderek veri tabanı bağlantı ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol edin. Orda da sorun yoksa hosting firmanızdan yardım isteyin. Sorununuzu bu şekilde çözüm bulabilirsiniz.

Sponsor Bağlantı

Osman ALKAN

Web Hizmetiniz Dijital Performans ve Reklam Ajansı Kurucusuyum. Çeşitli ulusal ve yerel basında köşe yazılarım yayınlandı. Kişisel Blogum da çeşitli konular hakkında makale yazıları yayınlayarak kullanıcılarımıza hizmet vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı