SSH Nedir Nasıl Kullanılır? 1

SSH Nedir Nasıl Kullanılır?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

SSH Nedir Nasıl Kullanılır?  sorusuna cevap vermeden öncelikle SSH kelime anlamına ve açıklamasına dikkat etmemiz gerekiyor. SSH kelime manası; Secure Shell anlamına gelmektedir. SSH uzaktan sunuculara, bağlanma protokolü diyebiliriz. Bu SSH protokolünü sunuculardan kullanabilmemiz için küçük boyutlarda da olsa Dos yazılımına ihtiyaç duymaktayız. Dos yazılımının açıklaması yani ismi de Putty olarak belirlenmektedir.

Bu programı en çok kullanan müşteri potansiyeline baktığımızda da reseller yani bayi hosting kullanan firmalar, bu uygulamadan yararlanmaktadır. Reseller Bayi Hosting ise; kendine ait dns adreslerini bağlayabileceği, isteği zaman ve istediği şeklide ftp atayabileceği, bağlanabileceği bir hosting türüdür.

Herhangi bir yönetim sorunu oluşur ise, site panelinize bağlanmanızı sağlar. Bu sayede gerekli komutlar ile sunucu yönetimini sağlar. Web sitenize oluşabilecek saldırılara karşı, yönetim panelinize ulaşmak biraz zor olabilir. Bu gibi durumlara karşıda SSH uygulaması sayesinde daha rahat ve kolay bir şekilde sunucunuz ile bağlantı sağlayabilir ve gerekli komut dizini işletimini başlatabilirsiniz.

SSH Nedir Nasıl Kullanılır?

SSH Nedir Nasıl Kullanılır?

Peki, bu bağlantı işlemi nasıl yapılacak? Şöyle ki uzaktan sunucu bağlantısı sağlamanız için, öncelikle kimlik kanıtlaması sağlamanız gerekmektedir. Bunun içinde açık anahtarlı şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer bu şifrelemeyi doğru bir şekilde giriş yaparsanız, yönetim işlemlerinin tamamını yapabilir, program sunucunuzu yönetmek için DOS ekranını açar ve işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Ayrıca SSH güvenliğini sağlamak için sunucularınız güvenlik duvarı sayesinde güvenli bir bağlantını sağlamanızı sağlar.

SSH Nasıl Kullanılır?

SSH programını dizin ve komutlarını bildiğiniz sürece uygun ve hızlı bir programdır. Ancak bu konuda pek bilgisi olmayan veya ilk defa kullanacak olan kullanıcılar dizin ve komutlara biraz daha dikkat etmesi gereklidir. Eğer bu aşamaları doğru bir şekilde yapmaz iseniz, çok da iyi sonuçlar doğurmaya bilir. Komutları yazarken en az 2 veya 3 defa komutları kontrol ederek yazmanız gerekmektedir.

Bu komutları eğer tam olarak bilmiyorsanız İnternet üzerinden komutları güvenli sitelerden kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde işlemlerinizi daha doğru ve düzenli yapmanız, sizin web site güvenliğiniz için önemlidir. Web sitesi güvenliğinize bu derece önem verme sebebimiz yanlış komutlar dâhilinde site alt yapısını çökertme ihtimaliniz olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak