GenelSiber Güvenlik

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik kişisel bilgi güvenliğinden tutunda, çeşitli operasyonel birçok konuyu bünyesinde barındırmaktadır. Siber güvenlik tek kelime manasıyla açıklamak aslında doğru olmaz. Bu yüzden bu yazımızda siber güvenlik nedir? Sizler için detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağım.

Siber güvenlik çeşitli kurum ve kuruluşların sistemsel olarak hedef kitle olmaktan kurtarmak, internet ağı üzerinden güvenli bir şekilde yer almamızı sağlayan ve bu alanda bazı güvenlik önlemleri almamızı ve çalışmalar yapmamızı sağlamaktadır.

Siber güvenlik çeşitli şirket ve kurumlar için genel olarak bilgi güvenliği, şirket içi kişisel bilgi ve belgelerin gizliliğini korumak ve siber güvenlik sayesinde herhangi bir zarara uğramasını engellemektir.

Siber güvenlik alanında kendisini tam güvenli olduğunu söylemek veya bana hiçbir şekilde siber güvenlik etki etmez demek çok yanlış bir terim olacaktır.

Siber güvenlik alanın genişliğini şu sözcük ile açıklayabiliriz. Siber güvenlik; internete bağlanan veya bağlanmış tüm cihazların güvenlik anlamında taşımış olduğu bir takım sorumlulukları yerine getirmek için oluşturulan, kötü amaçlı kişilerin kişisel bilgi ve belgelerimizi ele geçirmesini engelleyen bir olaya verilen isme denilmektedir.

Siber Güvenlik Nedir?
Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Etki Alanları

Bilişim Sistemleri: Bilgi iletişim ve teknoloji alanında kısaltılarak oluşturulmuş olan bir addır. Bütün hizmet ve işlemlerin sürdürüldüğü alan olarak söyleyebiliriz.

Kamu Bilişim Sistemleri: Türkiye Cumhuriyeti Devletine ait tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan sisteme denilmektedir.

Siber Güvenlik Hususları: Bilişim alt yapısına sahip olan sistemleri erişilebilirlik ve kişisel bilgi gizliliği ihlaline önlem alınmasına denilmektedir.

Çeşitli Kritik Alt Yapı Sistemleri: Herhangi bir şekilde şirket, şahıs veya devletlerin çok gizli veya gizli olan bilgi ve belgelerinin saklandığı, ülke genelini etkileyecek, kamu ve ekonomiye zarar verebilecek sistemler olarak adlandırılır.

Siber Güvenlik Kapsamında Neler Yapabiliriz?

Siber güvenlik kapsamında kişisel verilerin korunması, herhangi bir hacking olayı ile baş başa kalmamamız için çeşitli önlemler alabiliriz. Siber güvenlik kapsamında neler yapabiliriz? Başlığı ile sizler için maddeler halinde birkaç bilgi paylaşımında bulunalım.

  • Bilmediğimiz ve güvenmediğimiz site, linklere tıklamamalıyız.
  • Hesaplarımıza ne olursa olsun farklı farklı şifreler oluşturmalıyız. Herhangi bir şekilde oluşturacağımız şifre içinde büyük ve küçük harf bulunmalıdır. Bunun yanı sıra rakamları da içerecek bir şekilde şifre oluşturmamız daha güvenli internet kullanımı için önemli olacaktır.


  • Kişisel bilgisayarlarımıza 1 adet virüs programı ücretli sürümünü satın alarak güvenliğimizi 1 kat daha fazla hale getirmeliyiz.
  • İnternet sitelerinden veya bloglardan bir şeyler indirmeden önce o sitelerin güvenli olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Bilgisayarlarımızın hacklenmemesi için eğer güvenli bir bağlantı olarak görmüyor isek, o uygulamayı indirmemeliyiz.
Sponsor Bağlantı

Osman ALKAN

Web Hizmetiniz Dijital Performans ve Reklam Ajansı Kurucusuyum. Çeşitli ulusal ve yerel basında köşe yazılarım yayınlandı. Kişisel Blogum da çeşitli konular hakkında makale yazıları yayınlayarak kullanıcılarımıza hizmet vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı