Semantik Makale Nedir? 1

Semantik Makale Nedir?

Yazar Osman ALKAN
6 yorumlar

Günümüz web site yöneticilerinin, editörlerin ve makale yazarlarının sıkça kullanmış olduğu terimlerden biriside semantik makaledir. Makale yazarlığına yeni başlayan ve bu alanda bilgisini artırmaya yönelik olarak, çalışma yapmak isteyen yazar arkadaşlarımız için bu yazımda semantik makale nedir? Sorusunu derinlemesine inceleyerek bilgi vereceğiz.

Semantik makale özellikle web site veya bloguna ziyaretçi çekmek isteyen yöneticiler için vazgeçilmez bir çalışmadır. Semantik makale nedir deyince aklımıza öncelikle anahtar kelime ve anahtar kelime öbeklerini getirmeliyiz. Bir makale yazısını hazırlarken çeşitli arama motorlarına bakmalıyız.

Arama motorlarından kastım, sizin makale yazısı hazırlayacağınız konu ile alakalı ne tür kelimeler aratılmış bunları kontrol etmelisiniz. Örnek vererek açıklayacak olursak; makale yazımızın konusu teknoloji olsun. Öncelikle Google üzerinde teknoloji yazdığımızda hangi anahtar kelime öbekleri çıkıyor, hangi kelimeler teknoloji ile birlikte aratılmış bunları kontrol ediyoruz.

Semantik Makale Nedir?

Bu bulmuş olduğumuz yardımcı anahtar kelimeleri arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için yazmış olduğumuz makale yazısı içine uygun bir şekilde yerleştiriyoruz. Bunu yaparken özellikle dikkat etmeliyiz. Çünkü okurlar bu anahtar kelimeleri cümle içinde sık görür ise, pekte hoş karşılanmayacaktır.

Neden Böyle Bir Çalışma Yapmalıyız?

Arama motorlarının temel amacı kullanıcılarına aramak istedikleri konular hakkında en doğru ve sormak istediği soruya en yakın cevabı vermeyi hedeflemektedir. Durum böyle olunca kendi içinde kurmuş olduğu çeşitli algoritmalar bulunmaktadır. Bu algoritmalar tamamen arama motoru botları tarafından kontrol edilerek buna uygun en iyi sonuçları ilk sayfada hatta ilk sırada yer vermektedir.

Google vb diğer arama motorlarında ilk sıra veya ilk sayfa da çıkmayı hedefliyorsanız semantik makale yazarlığına daha da önem vermelisiniz.  Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi arama motorlarında çıkan aramalara bakarak en çok kullanılan kelimeleri makale yazımızın içinde geçirmeliyiz.Böyle bir çalışma yaparsak Google botları aranan en çok kelimeler bizim makale yazılarımızda geçtiği için bizi üst sıralara alması daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra bizim yazmış olduğumuz makale diğerlerine göre daha değerli olacak ve sitemize artı yönünde gelişmeler katacaktır.

Not: Makale yazarken diğer dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Makale yazarken dikkat etmeniz gereken 3 nokta adlı makale yazıma da BURADAN ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu hakkında sormak istediğiniz herhangi bir soru ve öneriniz var ise yorum olarak belirtmenizi rica ediyorum ?

 

İlginizi Çekebilir

6 yorumlar

Bilgenur 13 Ocak 2019 - 10:47

Semantik makalenin ne olduğunu şuan daha iyi bir şekilde anladım. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Cevap
OsmanALKAN38 17 Ocak 2019 - 19:19

Merhaba, eğer bir katkım olmuş ise ne mutlu bana keyifli okumalar dilerim (:

Cevap
gokbeyk 15 Mart 2019 - 22:24

Genelde yazılarımda sematik makale yöntemini uyguluyorum. Kısa zamanda hemen sonuç vermesede uzun ve orta vadede çok iyi geri dönüşler oluyor. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Cevap
OsmanALKAN38 15 Mart 2019 - 22:29

Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Cevap
Android seruveni 15 Mart 2019 - 22:28

Ben genelde Google adsye girip anahtar kelime bulucuya yazıyorum o en etkili kelimeleri buluyor oradan alıp etiket yapıyorum genelde etkili baya

Cevap
OsmanALKAN38 15 Mart 2019 - 22:30

Dediğiniz yöntem de uygulanabilir diğer yöntemler den birisi olduğunu söyleyebilirim. Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

Cevap

Yorum bırak