GenelSiber Güvenlik

Programlanabilir USB Cihazlar ( Bad USB) Nedir?

Sosyal mühendislik alanında kullanılan en önemli hacking işlemlerinden birisi de usb hıd yani ( Human İnterface Device ) olarak açıkladığımız veri aktarımı ve çeşitli işlemleri yapabilen cihazlar olarak adlandırabiliriz. Veri aktarımı, dns değiştirme vb. insan kontrolünde yapılan tüm işlemlere bu cihaz sayesinde erişim sağlaya-bileceksiniz. Gelin Şimdi programlanabilir usb ( badusb ) cihazlar nedir? Detaylı bir şekilde ele alalım.

Programlanabilir USB Cihazlar ( Bad USB ) Nedir?

Bad usb için yapılan çeşitli araştırma ve belgelere bakacak olursak bilgisayarımıza bulaştığı an itibari ile anlamamız çok zor olan bir cihaz olduğunu söylemeliyiz.  Bunun yanı sıra bad usb uygulaması için, çeşitli siber güvenlik uzmanlarının da siber dünyanın kıyamet silahı da olarak adlandırmaktadır.

Hal böyle olması, durumun ne kadar ciddiye alınması gerektiğini göstermektedir. Daha açık bir şekilde tanımlamamız gerekir ise, Bad usb koruma yazılımı olmayan veya herhangi bir şekilde anti-virüs programı kullanmayan bilgisayarlara karşı donanım yazılımını ele geçirmeyi hedeflemektedir.

Programlanabilir USB Cihazlar ( Bad USB) Nedir?

Yani herhangi bir kötü amaçlı hacker sizin bilgisayarınızı bad usb sayesinde hacklemiş ise sizin bilgisayarınızı bir hacking aracı olarak kullanabilmektedir. Veri aktarımı, dosya indirme işlemi hatta ağ kartı taklidini yaparak bilgisayarınızın alan adı sistem ayarlarını bile değiştirebilmektedir.

Bad USB Başka Ne Tür Zararlar Verebilir?

Programlanabilir usb cihazlardan olan bad usb, bilgisayarınıza ait birçok işlemi yapabildiğini yukarda bahsettik. Gelin şimdi maddeler halinde bilgisayarımıza farklı ne tür zararlar verdiğini kontrol edelim.

  • Bad usb taşıyan herhangi bir cihaz bilgisayarınızda bir anti-virüs yazılımı olsa bile bulaşma durumu olduğunu sakın unutmayın. Bilgisayarlara daha önceden de söylemiş olduğumuz gibi lisanslı bir anti-virüs yazılımı kullanarak güvenliğimizi üst seviye de tutmamız gerektiğini unutmamalısınız.
  • Cihaz kullanmış olduğunuz klavyenizi taklit ederek kendine ait bazı komutları gönderemeye başlar. Durum böyle olunca kötü amaçlı yazılımlar yükleyebilir veya size ait birçok veriyi çalabilir.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Usb cihazlarınızı her bilgisayara takmamakla birlikte, güvenmediğiniz cihazlara takmamanız gerektiğini önemle vurgulamamız gerekmektedir. Bunun yanı sıra cihazlarınızın düzenli bir şekilde tarama işlemini yapmalısınız. Bilgisayarınızı güncellenen son işletim sistemi sürümleri ile birlikte kullanarak oluşabilecek farklı açıklara mahal vermeyecek şekilde güvende tutmalısınız.

Kullanmış olduğunuz bilgisayarınızda taşımış oldugu çeşitli bilgilere göre usb portlarına tamamen kullanılamaz hale getirerek bu şekilde de bir güvenlik önlemi alabilirsiniz. Bu şekilde de bad usb ye karşı alabileceğiniz önlemlerden de bahsedebiliriz.

♦Not: Bu konu ile alakalı olarak Flash Belleginizde Casus Yazılım Olabilir Adlı Makalemize BURADAN ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu tür bir olayla karşılaşmış iseniz, yorum bölümüne karşılaştığınız olay hakkında bilgi vermenizi öneririz.

Sponsor Bağlantı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı