Genel Girişimcilik

Mobil Pazarlama Nedir?

Ücretsiz dijital pazarlama eğitiminde bu makale konumuz mobil pazarlama nedir? Mobil pazarlamanın avantajları nelerdir? Detaylı bir şekilde bu yazımda ele almaya çalışacağım. E-ticaret veya mobil pazarlama yoluyla satış yapmak isteyen kullanıcılarımız bu yazımı sonuna kadar okumasını tavsiye ederim.

Mobil pazarlamayı kısaca tanımlayacak olursak; kullanmış olduğumuz akıllı telefonlar, tabletler veya akıllı iletişim araçları ile taşınabilir cihaz olarak adlandırdıgımız elektronik araçlar yoluyla pazarlamaya mobil pazarlama denir.

Yapılan istatistiksel çalışmalara ve araştırmalara göre internet kullanıcılarının yüzde 70 ten fazlası mobil olarak da kullanım sağlamaktadır. Oran bu kadar yüksek olması satış yapmayı hedefleyen e-ticaret sahipleri ve kullanıcıları için önemli bir durum olmaktadır.

Hatta Avrupa birliğinde yapılan çalışmalarda bilgisayar kullanımı mobil kullanıma göre daha az olduğu da kanıtlanmaktadır. Mobil pazarlama pazarı bu kadar büyüme gösteren ve hızla gelişen bir alandır.

Mobil pazarlamayı da (m-ticaret ) olarak adlandırmamız mümkün olacaktır. Durumun böyle bir gelişim halinde olması e-ticaret sitelerininde gözünden kaçmamaktadır. Özellikle son 2 yıldır web sitelerini mobil uyumlu hale getirmektedirler.

Mobil Pazarlama Nedir

Bunun en büyük sebebi pazar araştırmasında gittikçe büyüyen bir orana sahip olmasıdır. Sizlerde e-ticaret e başlamak istiyorsanız seçmiş olduğunuz temalara özellikle dikkat etmenizi öneririm. Bu sayede mobil pazarlama yoluyla satışlarınız da daha çok bir artış sağlanabilmektedir.

Bunun yanı sıra mobil uygulamanız ne kadar sade ve satış hedefiniz doğrultusunda olur ise, kullanıcılar o kadar yerinde ve hızlı bir hedefleme yoluyla satın alacaklardır.

İlginizi Çekebilir: Dijital Pazarlama Aktiviteleri Nelerdir?

Mobil Pazarlamanın Avantajları

Mobil pazarlamanın birçok avantajı bulunmaktadır. Gelin şimdi bunları maddeler halinde inceleyelim.

 1. SMS Gönderimi: Kullanıcılara çeşitli indirim veya fırsatlardan faydalanacakları kodları ve indirimli ürünlerinizi kısa mesaj halinde belirterek web sitenize yönlendirmenizi sağlayabilirsiniz.
 2. Bunun yanı sıra sosyal medya hesaplarınız ile bir satış yapıyorsanız sosyal medya hesaplarınıza da yönlendirme yapabilirsiniz.
 3. Uygulama Bildirimleri: Mobil uygulamanız var ise çeşitli fırsatlar veya ürünleriniz hakkında bilgi vermek amacıyla kullanıcılarınıza çeşitli bildirimler gönderebilirsiniz.
 4. Oyun Reklamları: Telefon bağımlılığımız bu derece arttığı için kullanıcılara oyunların içinde veya başlangıcında firmanızın reklamını yaparak onları kendiniz hakkında bilgi verebilirsiniz. Buda sizler için hedeflemiş olduğunu satışlara yaklaşmanızda büyük fayda sağlayacaktır.

Sizlerinde mobil pazarlama alanında görüş, öneri veya düşünceleriniz var ise yorum kısmına belirtmenizi rica ediyorum.

Paylaşabilirsin (:

Bunları da beğenebilirsin

2 Comments

 • Reply
  Android Seruven
  4 Mart 2019 at 19:10

  Pazarlama işinde sosyal medya olmazsa olmaz ve kaliteli bir e ticaret sitesi. Hoş güzel bir paylaşım

  • Reply
   OsmanALKAN38
   4 Mart 2019 at 19:29

   Yorumunuz için teşekkür ederim. (:

  Yorum Yap..