GenelSiber Güvenlik

İnternette Nasıl Gizli Gezilir?

Artan bilgi güvenliği karşısında hemen hemen herkes artık internet üzerinde yeterince güvenli olmadığını ve internette nasıl gizli gezilir? İnternette gizlice gezinme programları gibi çeşitli uygulamalara başvurmaktadır.

Bende bu makale yazımda sizler için internette daha güvenli bir şekilde gezinmenizi sağlayacak program ve uygulamalardan bahsedeceğim. Sizlerde bu sayede internet üzerinde daha güvenli bir şekilde sörf yapabileceksiniz. Gelin şimdi başlıklar halinde inceleyelim

Google Chrome Gizli Sekme!

Aslında adı gizli sekme de olsa, internet üzerinde yapmış olduğunuz arama geçmişini göstermese de bence adı gizli olan ancak hiçte gizli olmayan bir seçenek diyebiliriz. Bu alanda fazla bilgisi olmayan kişilerin kullandıgını da söylemeden geçemeyeceğim.

Duck Duck Go

Duck Duck Go internet üzerinde geçmiş ve arama motorları üzerinde aradığınız kelime ve öbekleri saklayan, size daha iyi bir hizmet sunmaktadır. Peki neden şeklinde bir soru sorar iseniz, kişisel bilgilerin gizliliğine büyük ölçüde önem vermektedir. Ayrıca duck duck go kullanıcılarının hiçbir şekilde ip adreslerini kaydetmemektedir. Bunun yanı sıra log kayıtları da tutma-maktadırlar. Bu anlamda kullanmanızı önerdiğim arama motoru sitelerinden birisidir.

Hidester İle Güvenli Sörf Yapma!

İnternet üzerinde kendinizi daha güvenli ve gizli bir şekilde sörf yapmanızı sağlayacak uygulamalardan biriside hidester ( web Proxy ) dir. Bu site üzerinden herhangi bir web sayfasına baglanmak istediğiniz de sizin kendi ip adresiniz üzerinden bağlanmanız yerine web Proxy ile kendi sunucuları üzerinden bağlantı yaparak sizlerin daha çok güvenliğinize önem vermektedir. Bu anlamda internette nasıl gizli gezilir sorusuna bu şekilde de açıklayabiliriz.

Vpn Kullanmak

İnternet üzerinde birçok vpn bulunmaktadır. Ancak bunlar ne kadar güvenli ve ne kadar güvenilir sorusuna kimse net bir şekilde cevap veremez. Nacizane görüşüm böyle olacaktır. Çünkü bunlar ücretsiz olduğundan dolayı tamamen sizlerin loglarını size çaktırmadan tutabilir. En iyisi ücretli olarak vpn satın almaktır.

Vpn satın almanız sizlerin internette gezinme gizliliğiniz açısından daha önemli bir yol olmaktadır. Size önerebileceğim diğer seçeneklerden birisi de bu olduğunu söyleyebilirim.

Not: Ayrıca sizlerinde bu alanda bildiği seçenek ve uygulamalar var ise, yorum kısmına belirtebilirsiniz. Bunun yanı sıra kafanıza takılan diğer sorular var ise de yorum kısmına belirtmekten çekinmeyin. Unutmayın ki, bilgi güçtür ve paylaştıkça güzeldir. Ayrıca BURADAN İnternet Protokolleri Nedir? Adlı makale yazıma da ulaşabilirsiniz.

Sponsor Bağlantı

Osman ALKAN

Web Hizmetiniz Dijital Performans ve Reklam Ajansı Kurucusuyum. Çeşitli ulusal ve yerel basında köşe yazılarım yayınlandı. Kişisel Blogum da çeşitli konular hakkında makale yazıları yayınlayarak kullanıcılarımıza hizmet vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı