GenelSiber Güvenlik

İnternet Protokolleri Nedir?

Linux, hack veya bu alana ilgi duyan bazı arkadaşlarımızın internet protokollerini daha iyi ögrenebilmek adına e-mail üzerinden bazı sorular gönderdigini gördüm. Ben de bunu bir araştırma konusu olarak görerek, daha detaylı bir bilgi vermeyi hedefledim. Gelin şimdi başlıklar halinde internet protokollerini inceleyelim.

TCP Nedir?

İnternet protokolleri arasında ilk ögrenecegimiz protokollerden birisi de tcp dir. Biraz sonra tcp nedir? sizler için detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacagım. Konuya başlamadan önce tcp bir güvenli baglantı anlamına geldigini söylemeliyiz. Örnek vererek açıklayacak olur isek; x makinesi y makinesine çalışıp çalışmadıgını kontrol etmek adına bir istek de bulunur. Gelen istege göre x makinesi y makinesi hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Kaynak ve hedef baglantı üzerinden güvenli internet protokolünü saglamaktadır.

UDP Nedir?

Udp nedir? sorusuna en net bir şekilde güvensiz baglantı protokolü veya güvensiz protokol olarak adlandırabiliriz. Güvensiz protokol olarak adlandırmamızdaki temel sebep tamamen üçlü el sıkışması olayının olmamasından kaynaklı olmaktadır. Udp de karşı tarafa gönderilen veya gelen protokoller kontrolsüz bir şekilde olmaktadır. Yani gelen veya giden protokoller de teyit işlemi yapılmaz. Ayrıca udp hangi kanallarda ne tür şekillerde kullanıldıgına da deginecek olursak, sosyal medya üzerinden canlı yayınlar da anlık karşı taraf ile sesli konuşmalarda vb. durumlarda udp kullanılmaktadır.

İnternet Protokolleri Nedir?

ARP Nedir?

Arp karşı taraftan gelen paket içerisindeki ip adresinin mac adresini ögrenmeye yaramaktadır. Gelen istek doğrultusunda ana bilgisayara giderek bu bilgisayarın mac adresini ögrenmeye çalışır. Arp nedir? sorusuna böyle bir cevap verebiliriz.

ICMP Nedir?

ICMP diğer bir adıyla bilgilendirme protokolü oldugunu söyleyebiliriz. Herhangi bir şekilde paket gönderimi esnasında hata vb. sonuçlar olur ise, paketi gönderen makinaya giderek bu durum hakkında bilgilendirme saglamaktadır. Bu durumundan haber dar olan ana gönderen makine duruma göre paketin tekrar gönderimi sağlamaktadır.

Yukarıda internet protokolleri olarak adlandırdıgımız, protokollerden başlıklar halinde bahsetmeye çalıştım. Sizlerde bu alanda sormak istediginiz bir soru ve önerileriniz olursa ise yorum olarak bana iletebilirsiniz. Ayrıca bu konu hakkında farklı bir soru vb. sormak isterseniz mail adresim olan; info@osmanalkan.com.tr adresinden de bana ulaşabilirsiniz.

 

Sponsor Bağlantı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı