GenelYazılım

Hosting Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün ki, yazımızda bir web sitesinin olmazsa olmazı, en çok dikkat edilmesi gereken konusu olan hosting almadan önce dikkat edilmesi gerekenler adı altında bir makaleyi sizlerle paylaşacağım. Bu makale sayesinde sizde hosting almadan önce dikkat edilmesi gerekenler neler olduğu hakkında detaylı bir şekilde bir bilgi edinmiş olacaksınız.

Öncelikle iyi bir hosting’in iyi bir site geleceği, iyi bir alexa sıralaması, güzel bir ziyaretçi kitlesi olacağını unutmayınız. Bunlar bir web sitesini en çok tercih edilen olmazsa olmaz denen özelliklerdir. Gelin şimdi başlıklar halinde inceleyelim.

Sunucu Bilgi ve özellikleri

Eğer bu alanda yeni biri iseniz ve daha önce herhangi bir web site kurmamış veya web site yönetiminde pek fazla bilginiz yok ise hosting seçiminiz son derece önemlidir. Bunun sebebi size olası bir siber saldırı vb. durumda alacağınız reaksiyonlar önemlidir. Peki, bunun hosting ile ne alakası var? Şöyle var ki paylaşımlı sunucunun sunmuş olduğu özelliklerdir.

Hosting Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hosting Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaşımlı sunucu içerisinde aylık, haftalık veya günlük olarak alınan yedeklemeler herhangi bir şekilde indeks basmalarına karşı sitenizi eski haline döndürülmesini sağlar. Bunun yanında firewall gibi çeşitli güvenlik eklentileri ile almış olduğunuz paylaşımlı hosting’in genel özellikleri burada devreye girmektedir. Siz böyle bir saldırı durumunda herhangi bir şekilde koruma altına alabilen özellikler sunan firmalar ile çalışmalısınız.

En önemli nokta ise eğer maddi geliriniz uygun ve bu işe bir ortak ile çıkmış iseniz direk olarak tek ve sadece sizin sitenizin barındığı bir sunucuya geçmeniz durumunda daha güvenlikli bir hal alacak, paylaşımlı hosting sorunundan kurtulmuş olacaksınız. Sunucuya direk olarak geçiş yaparsanız onunda belli başı sorumlulukları olduğunda unutmayın. Bunlardan birisi tüm kontrollerin sizin elinizde olmasıdır.

Hosting Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hosting Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu sunucunun güvenliği bakımını siz kontrol etmelisiniz. Haftalık, aylık ve günlük olarak kontrollerden siz geçirmelisiniz. Yazılımcı kişilerden de belli ücretler karşılığında böyle bir hizmet satın alabilirsiniz. Kısaca sunucu hakkında bu şekilde bilgi paylaşabilirim.

Kullanıcı Yorum Ve Görüşleri

Almak istediğiniz paket ve özellikteki daha önceden o firmadan kullanmış veya bu konu hakkında yorum yapan, kişilerin görüşlerini önem verin. Çünkü onlar sizden önce bu işi yapmış ve kullanmış kişilerdir. Bu anlamda size o paket veya firmadan hosting alıp almamanıza dair bilgi verecektir. Bu anlamda kullanıcı yorum ve görüşleri önemli bir hal almaktadır.

Firma Genel Özellikleri

Seçmiş olacağınız firmanın genel kullanıcı yorumlarını okuyun. Site açılma hızı, 7/24 çağrı merkezi hizmeti sunumu, güvenlik eklentileri vb. ne tür olanaklar sağlıyor bunları araştırın. Bunların hepsi sizin ileri de karşılaşacağınız sorunlara önceden tahmin etmek hosting firmasının sunmuş olduğu özellikleri barındırmaktadır. Bunun yanında veri ve sunucu sağlama da kaç yıldır bu sektörün içinde almış olduğu başarılar nedir bunlarda dikkat etmeniz gereken bir nokta olacaktır.
Ayrıca çalışma kadrosu ve iletişim adreslerinin de tam olmasını da kontrol ediniz.Bir firmada olması gereken özellikleri kısa kısa bu şekilde bahsetmiş olduk. Ülkemizde olan hosting hizmetleri arasında size önerebileceğim hosting firması ise, hem pentest kontrolleri, hem de günlük olarka site yedeklemesi alınması ayrıca açmış olduğunuz teknik destek taleplerinize anında geri dönüş yapılmasından dolayı benim önerim Turhosttur. Şuan sitemde Turhost hosting merkezine bağlı sunucularda yer almaktadır.

Sponsor Bağlantı

Osman ALKAN

Web Hizmetiniz Dijital Performans ve Reklam Ajansı Kurucusuyum. Çeşitli ulusal ve yerel basında köşe yazılarım yayınlandı. Kişisel Blogum da çeşitli konular hakkında makale yazıları yayınlayarak kullanıcılarımıza hizmet vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı