Haber Sitesi Kurulumu Full Anlatım 1

Haber Sitesi Kurulumu Full Anlatım

Yazar Osman ALKAN
2 yorumlar

Merhaba bugün ki yazımızda, sizlere çok merak edilen sorulardan birisi olan; Haber Sitesi Kurulumu nasıl olduğunu Full Anlatım şeklinde oluşturarak detaylı bir makale yazısı hazırlamaya karar verdik. Sizlerde birazdan okuyacağınız bu makale sayesinde, bir haber sitesi açabileceksiniz. Haber Sitesi Kurulumu Full Anlatım sayesinde aklınızda bir soru işareti kalmayacaktır.

Öncelikle haber sitesi kurmadan önce web site yönetimi, seo ayarlamaları ve yeterince vaktinizin olduğunu sorgulamalısınız. Haber sitesi demek zamanın neredeyse çoğunu araştırma, makale oluşturma, içerik hazırlama gibi konularda ilerleyeceği için zaman ve sabır bir haber sitesi kurulumunda en önemli bir etken olduğunu söylemeliyiz.

  • Hosting ve Domain

Hosting ve domain seçerken dikkatli olmalısınız. Eğer bu işle başlarken sağlam bir maddi geliriniz veya oluşturmuş olduğunuz bir bütçe var ise, işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Ancak benim şuan net bir bütçem yok, ama azim ve çalışma isteğim var diyorsanız, sizde bu işte başarılı olabilirsiniz. Hosting ve domain seçimine geldiğimizde, domain için Godaddy den çok uygun fiyata domaini satın alabilirsiniz.

Çünkü piyasa’ da birçok hosting firması var ve çok pahalı ücretlere domain satmaktadırlar. Bu durumdan sizi en az maliyet gideri olarak siteyi kurmak istiyorsanız birincil tercihinizin Godaddy olması gerektiğini söylemeden geçemeyeceğim.
Alt yapı olarak seçeceğiniz hosting firması önceki yazılarımda da bahsetmiş olduğum gibi çok büyük önem arz etmektedir. Hosting demek sizin hem dünyaya açılan kapınız olan web sitenizi, bloğunuzu, haber sitesinizi, en kaliteli bir şekilde hizmet vermek hem de kullanıcılarınızın ne kadar hızlı bir şekilde web sitenize ulaşmasını sağlayan en önemli bir durumdur.

Hosting firmasından host satın almadan önce almaya karar verdiğiniz firma hakkında, detaylı bir şekilde araştırma yapmanızı öneriyorum. Kullanıcı yorumları gelen talep ve şikâyetler sizin o firmada olası yaşayabileceğiniz şikayet ve türleridir.

Bu durumdan kaynaklı host almadan önce kullanıcı yorumları, o firmadan host satın almış kişilerin hesaplarına birebir sorarak bilgi almanız sizin çok büyük avantajınız olacaktır. Hosting olarak da eğer ekip işi olarak başlayacaksanız ve bu iş için oluşturmuş olduğunuz bir bütçe var ise direk olarak sunucu kiralamanızı ve bu işe ekip işi olarak karar vermenizi öneriyorum.

Ancak mali bütçe açısında pek bir geliriniz yok ise orta düzeyde paylaşımlı hosting almanız 4-5 ay sizin için işinizi görecektir. Bu şekilde hosting ve domain hakkında bilgi verebilirim. Paylaşımlı hostingler de çok fazla bir ücret de ödenmemektedir. Domain + hosting siz ilk başta 150 – 200 tl ödemeniz sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

  • Site Alt Yapısında Ne Kullanmalıyız?

Eğer bir web sitesi kurmak ve içinde çeşitli alanlarda içerik üretmek istiyorsanız size önerim, wordpress olmasıdır. Hem sade ve kullanışlı olması yeni başlayan kişiler içinde önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra wordpress dünya genelinde en çok kullanılan bir sistemdir. Şuan ülkemizde dâhil olmak üzere bu alanda çeşitli haber siteleri bile wordpress kullanmaktadır.

 Haber Sitesi Kurulumu Full Anlatım

Haber Sitesi Kurulumu Full Anlatım

Wordpress aynı zaman da açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğundan dolayı, oluşabilecek açıklara karşı kendisini belli aralıklar ile güncellemekte, bunun yanı sıra kodlar hakkında bilginiz var ise, sizde bu alanda çalışma yapabilirsiniz. Genel olarak wordpress kullanmak sizin faydanıza olacaktır. Buradaki yazımdan da Worpress Hızlı İndeks Alma Yazıma da ulaşabilirsiniz.

  • Tema Seçimi

Sitemizi kurduk, alt yapısını ayarladık, şimdi sıra geldi tema seçimine. Tema seçimi bir haber sitesinin en güzel ve olması gereken en dolu bir tema olmasını tercih ederim. Çünkü sitenize gelen ziyaretçi ve takipçiler çeşitli alanlarda ( spor, magazin, araştırma, teknoloji, haber ) gibi alanlarda çeşitli haberleri görmesi ilgisini ve dikkatini çekecektir. Bunun yanı sıra tema seçiminde, sosyal medya hesaplarınızın  ilk ana sayfada olacak şekilde oluşturmanızı tavsiye ederim. Bu sayede hem sizi sosyal medya üzerinden takip edecek hem de sitenize ulaşabilecektir.

Son olarak sade temalar hiçbir zaman haber siteleri için iyi olmamaktadır. Bunun yanı sıra warez tema seçiminide eğer bir haber sitesi kurmak istiyorsanız kesinlikle önermiyorum. İlerde oluşabilecek açık veya kod hatası yüzünden temanız mahvolabilir.

  • Telif Hakkı ve Ajanslar

Haber sitesinde oluşabilecek kritik durumlardan birisi de telif hakkı ve ajanslardır. Ajans dan kastım, Anadolu Ajansı veya İhlas Haber Ajansıdır. Bu ajanslara üye olmayan kişiler bu ajansların haberlerini kendi haber sitelerinde yaparlarsa, ciddi mana da bir tazminat davası ile karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden haber içeriklerinizde sade, anlaşılır ve net bir şekilde içeriklerinizi kendiniz oluşturmalısınız.
Bu anlamda ajanslara direk kopyala yapıştır şeklinde yapmanız hem size maddi zararı hem de Google tarafından banlanma veya kopya içerik sebebiyle yazılarınızın, indekslenme olasılığı düşecektir. Bu olay hiçbir haber sitesinin karşılaşmak istemeyeceği bir durumdur.

  • Tanıtım Yazıları

Haber sitesi tam manasıyla kurulduktan sonra 1 veya 1.5 ay kadar günlük haber yazısı, makale, köşe yazıları gibi çeşitli alanlarda yazılar yazmanızı öneriyorum. Bunun yanı sıra tanıtım yazıları ile birlikte sitenizi benzer forum, tanıtım siteleri, ücretli ve ücretsiz olacak şekilde backlink satışları yapmanız sizin sitenizin hem alexa da hem de ülke sıralaması ve tanıtımında büyük rol oynayacaktır. Tanıtım yazıları sizin dış dünya da kullanıcılarınıza haber sağlamanızı sağlayacak önemli bir unsurdur.

  • Ulusal mı? Yerel mi?

Belki de en önemli olaylardan biriside açmak istediğiniz, haber sitesinin ulusal mı yoksa yerel anlamda mı haber sitesi olacağıdır. Yerel olarak örnek verecek olursak; kayseri’yi anlatan haber sitesi en fazla 15 tanedir. Bu 15 site içerisinden de sürekli içerik girip paylaşım yapan site sayısı en fazla 10 dur. Bu anlamda yerel haber sitesi kurmak yarışacağınız kişi sayısını azaltmaktadır. Eğer başarılı da bir haber sitesi olmak istiyorsanız, yerel haber sitesi kurmanız sizin daha çok başarılı olma imkanı sunmaktadır.
Bunun yanı sıra ulusal anlamda bir haber sitesi, kurmak istiyorsanız sizin gibi hizmet veren binlerce site bulunmaktadır. Ulusal bir haber sitesi kurmanız sizin gelişmeniz için daha yavaş ilerleyeceğini de söylemeden geçemeyeceğim. Bunun yanı sıra haber sitesi oluştururken sizin hangi alanda hizmet vermek istediğiniz de önemlidir. Bir magazin haber sitesi mi yoksa spor sitesi mi kurmaya karar vermeniz sizin daha da ileri de büyümeniz ve gelişmeniz demektir.

Yukarıda kısaca bir haber sitesinde oluştururken uymanız gereken kurallardan bahsettim. Sizlerde sormak istediğiniz bir soru olursa yorumlarda görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca bana mail atarak haber sitesi oluşturulmasında da destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

2 yorumlar

Ece 6 Nisan 2018 - 20:30

Güzel yazı haber sitesi açmak isteyenler için

Cevap
OsmanALKAN38 8 Nisan 2018 - 15:26

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Cevap

Yorum bırak