Yazılım

Google Data Studio Nedir?

 

Hemen hemen her işin artık raporlaması yapılmaktadır. Raporlama sayesinde gelişimleri ve gerilemeleri net bir şekilde göre biliyoruz. Raporlama işlemlerinde sık sık kullanılan yöntemlerinden biri istatistiktir. Gelişmiş bir istatistik programı olan Goole data studia günümüzde raporlamayı kolaylaştırır.

Peki Goole data studia nedir?  Gelişmiş bir raporlama sistemi olan data studia günümüzde karmaşık işlemleri kolaylaştırır. Data kelime anlamı olarak veri anlamına gelmektedir. Google data studio nedir derseniz birçok veri kaynağı içerisine alan ve aktarma işlemini yaparken Google kaynaklı verileri sağladığı gibi üçüncü kaynakları verilerde sağlamaktadır.

GOOGLE DATA Studio Nasıl Kullanılır?

Google uygulamalarının genel özelliği olan Google hesabıyla üye olma ve kullanımı vardır. İlk olarak datastudio.google.com adresine girip üye olmanız gerekmektedir. Sonrasında veri ekleyip kullanmaya başlayabilirsiniz. Veri kaynakları ekledikten sonra rapor oluşturma kısmı kalıyor.

Bu durumda rapor sekmesinin artı butonuna basarak data(veri) seçmelisiniz ondan sonra rapor çizelgesinde ne istiyorsanız onu ekleyerek örneğin aylara göre zaman çizelgesi ekleyerek raporu alabilirsiniz ve sitenize ekleyebilirsiniz.

Google Data Studio Avantajları

Goole data studia nedir derseniz bu bir avantajdır. Eskiden insanlar raporlama yapmak için uzun zaman harcamaktaydı. Bunun sadece raporlama kısmı değil veri toplama e gözlem kısmı da sıkıntılıydı. Verilerin güvenilirliği ise şüpheliydi.

İlginizi Çekebilir: Wordpress Beyaz Sayfa Sorunu Çözümü

Doğru veri analizi elde etmek ve raporlama yapmak için. Ama bu durum artık son teknoloji ile değişti. Önce gelişmiş hesap makineleri arasında girdi. Şimdi ise programlar. Bu programlar ve uygulamalar sayesinde artık veri analizi ve raporlaması çok zor. Google data studia avantajları,

  • Veri Bağlantıları sunar.
  • Veri Dönüştürme
  • Veri Görselleştirme
  • Paylaşım ve Ortak Çalışma.
  • Rapor Grafikleri ve Detaylar sunar.

Veri dönüştürme işleminde. Hiçbir şekilde kalıcı hasar ve değişim yapmaz. Veri görselleştirme ise bir logaritma harikasıdır. Verilerin kolay bir şekilde seçmek, anlamlandırması için geniş bir diyagram, grafik ve görselleştirme seçenekleri.

Coğrafi harita, puan kartları, makarna seçin, madde işaretli grafik gibi özellikler özelliklidir. Veri paylaşma ise raporları, slaytları, tabloları ister grupla birlikte arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bu durum kişisel tercihe bırakılmıştır. Google data studia anlamı, algoritması ile kolaylıktır. Şirketler ve kolay kullanım için rahat ve kolay raporlar için kolaylıktır. Rahat bir kullanım vardır. Artık raporlanmıştır çok önemlidir.

Sponsor Bağlantı

Osman ALKAN

Web Hizmetiniz Dijital Performans ve Reklam Ajansı Kurucusuyum. Çeşitli ulusal ve yerel basında köşe yazılarım yayınlandı. Kişisel Blogum da çeşitli konular hakkında makale yazıları yayınlayarak kullanıcılarımıza hizmet vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı