GELMİŞ GEÇMİŞ EN BAŞARILI GİRİŞİMCİLER 5

GELMİŞ GEÇMİŞ EN BAŞARILI GİRİŞİMCİLER

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Oprah Winfrey

Dünyadaki en başarılı kadın girişimcilerden biri olan Oprah Winfrey, çok zor bir çocukluğuna sahipti. Görünen olandan imkansız olan zorlukların başında geldi ve dünyanın en güçlü ve yardımsever insanları arasında yer aldı. Oprah’ın yükselişi Bayan Black, güzel bir Tennessee seçildiğinde 17 yaşındayken başladı. Bu bağlamda, yayın hayatına başlayan girişimci yerel televizyon kanalının ev sahibi oldu. İlk sohbet programını 1976’da yaptı ve Harpo Communications’ı 1986’da kurdu. Oprah, Winfrey Show’a ilişkin tüm hakları satın alarak dünyanın en zengin kadınlarından oldu. Başarılı aktör, aktivist, yapımcı, medya imparatoru ve dünya standartlarında yıldızı olan Oprah, en iyi girişimciler arasında yer aldı.

Apple Computer, Inc’in kurucularından olan ve 24 Şubat 1955’de doğan Jobs, 5 Ekim 2011’de öldü ve Next Computer ve Pixar Animation Studios’u kurdu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

 

 

Steve Jobs
Dünyanın en başarılı girişimcileri arasında Steve Jobs, Suriyeli Müslüman bir babanın ve İsviçre doğumlu bir annesinin oğlu olarak dünyaya geldiğinde ailesi bir California ailesi için evlatlık edinmeye çağırdı. Steve Wozniak’la birlikte bir şirket kurmaya ve Apple’ı garajında ​​kurmaya ikna ettiğinde kolejden boşanmış olan işler 21 yaşındaydı.1976 yılında Apple Ben satışa sunuldu. Daha sonra Apple, renkli grafikler oluşturabilen dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı Apple II’yi piyasaya sürdü. 1985 yılında kaybettiği güç mücadelesinden sonra Jobs Apple’ın Yönetim Kurulu’ndan çıkarıldı. NeXT bir bilgisayar şirketi kurdu. 1986’da Pixar’ı Lucasfilm’den satın aldı. 1997’de Apple Computer NeXT’i satın aldığında Jobs’un kurucusu olduğu şirkete geri döndü. Fortune dergisi Steve Jobs’u 2007’de En Güçlü İşadamı olarak gösterdiŞirket 2006 yılında Walt Disney tarafından satın alınana kadar Pixar’ın CEO’su ve en büyük hissedarı Jobs, Walt Disney Company’nin öldüğü ana kadar en büyük gerçek kişi hissedarı ve yönetim kurulu üyesi oldu.

 

Mark Elliot Zuckerberg
14 Mayıs 1984’te doğan Amerikalı bilgisayar programcısı, girişimci ve sosyal ağ sitesi Facebook’un kurucusudur.

2004’te Zuckerberg, CEO olarak sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’u kuran müteşebbis arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile Harvard Üniversitesi tarafından dünyanın en genç varlıklı girişimci olarak tanındı. Nisan 2016 itibariyle kişisel serveti 48.2 milyar dolardır. Dünyanın en başarılı girişimcilerinden Zuckerberg, Harvad’da Facebook’u kurdu. Üniversitenin ilk yılında, okulun en yakışıklı ve güzel öğrencilerinin seçildiği FaceMash.com’u kurdu. Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Ancak fotoğraflar için üniversite veri tabanına saldırdı ve okulu terketti. Daha sonra Harvard öğrencilerini çevrimiçi hale getirmek için ikinci sitesinde Facebook’ı kurdu. Facebook, 18 ayda ABD’deki en büyük dostluk sitelerinden biri haline geldiğinde dikkat çekti ve büyümeye başladı. 25 Şubat 2012’de şirketin% 12’si tekliflerini halka sundu. Zuckerberg, Amerikan tarihinin en büyük üçüncü işyerinde halen en başarılı girişimcilerden biridir.

Jeff Bezos

Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, dünyanın en başarılı girişimcileri arasındadır. Amazon.com, Amazon River’dan adını alan dünyanın en büyük internet alışveriş sitesidir. 1994 yılında Seattle, ABD’de kurulan Amazon.com, DVD, müzik CD’leri, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunları, elektronik, aksesuarlar, mobilya,Kindle’ın piyasaya sürülmesi ile amazon.com, Amazon’un en çok satan ürün haline geldi. Amazon.com üzerinden satın alınan ürünü tekrar sitede satmak da mümkündür, bu nedenle bu işletme çok kullanılıyor. Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak