Gazetecilik Bölümü Detaylı İnceleme 2

Gazetecilik Bölümü Detaylı İnceleme

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Gazetecilik bölümü okumak isteyen, araştırma yaparak insanlara faydalı bilgiler sunmayı hedefleyen ve düşündüklerini özgürce kaleme alabilen insanlar genelde gazetecilik mesleginde başarılı olurlar. Sizler için bu yazımızda gazetecilik bölümü detaylı inceleme yazısı ile aklınıza takılan tüm soruları cevaplamaya geldik.

Öncelikle gazetecilik bölümü, iletişim fakültesinin içerisinde bulunan sözel puanı ile üniversite de tercihleri yapılan bir bölümdür. Üniversiteyi kazandıktan sonraki döneme gelecek olursak gazetecilik bölümü sözel ağırlıklı olduğundan dolayı, ezber sözel olarak çalışmanız gereken bir bölümdür. İlk yıl temel eğitim olarak gazeteciliğe dair alt yapı oluşturulsa da gazetecilik bölümünde en önemli olan dönem 3 ve 4. sınıftır.

Gazetecilik bölümün de ilerlemek ve başarılı birer gazeteci olarak okuldan mezun olmak istiyorsanız çok çalışmalısınız. Okuduğunuz şehirde meslektaşlarınız ile sürekli iç içe olmalısınız. Bölüm adına yapılan tüm konferans ve eğitimlere katılmanız size her zaman bir artı katacaktır. Bu sayede cv oluştururken genel yayın yönetmenlerinin veya insan kaynaklarının sizleri tercih etmesinde önemli bir rol oynayacağını söylemeden geçemeyeceğim.

Geleceğe Güvenle Bakmalısınız

Diğer bir açıdan gazetecilik bölümünü inceleyecek olursak, ilk hedefiniz okulu bitirip bir yerlere girmek olmamalıdır. İletişim fakültesi öğrencisi girişken ve girişimci ruhlu kişilerdir. Bu yüzden sürekli olarak kendinizi geliştirmeyi hedeflemelisiniz. Özellikle gazetecilik mesleginde yabancı dil  önemli bir unsurdur.

Gazetecilik Bölümü Detaylı İnceleme

Yabancı dili olmanız sizin her alanda iş bulmanıza katkı sağlayacaktır. Diğer bir merak edilen konu ise gazetecilerin maaşlarıdır. Açık konuşmak gerekirse, yerel gazetelerde çalışan gazeteciler çok fazla bir kazanç elde edememektedir. Ama ulusal yayın yapan gazetelerde çalışan ve sürekli olarak kendini geliştirmeye çalışan gazeteciler belli bir noktadan sonra güzel kazançlar sağlayabilmektedir.

Sonuç olarak gazetecilik bölümü; okumayı, araştırmayı ve insanlar ile iç içe olmayı seven hakkın ve halkın yanından olan olayları tamamen objektif bir şekilde değerlendirme amacı olan kişilerin yapması gereken bir iştir. Kendinizi nasıl daha çok geliştirir iseniz, bu alanda iş bulma imkanınız da o kadar fazla olacaktır.

Yani iş bulma konusunda olay tamamen sizlerde bitmektedir. Son olarak çeşitli konularda yazmış olduğum diğer blog yazılarına ulaşmak için kişisel blogum olan osmanalkan.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak