GenelYazılım

Forum Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geçenlerde mailime gelen bir soru sonrası bu konuyu ele almaya karar verdim. Soru şu, herhangi bir alanda forum sitesi kurmak istiyorum. Forum açarken ne gibi kurallara dikkat etmeliyim. Değerli ziyaretçiler gelin şimdi forum oluşturulurken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara kısa kısa değinelim..

Alt yapı ve Bilgi Seviyeniz

Eğer bir forum kurmayı hedefliyorsanız bazı şeyleri göze almış olduğunuzu var sayıyorum. Bunlardan birisi de forumun genel işleri ve alt yapı problemi… Alt yapı probleminden kastım, web master alanında ki bilgi seviyenizdir. Çünkü bu alanda sürekli haşır neşir değilseniz belli bir süre sonra pes etmeniz mümkündür. Bunun için öncelikle bu alanda yeterli bilgiye sahip olup olmadığınızı kendi içinizde sorgulamalısınız. Eğer bu alanda yeterince bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyor iseniz, gelin şimdi diğer kurallara geçelim.

Forum Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Forum Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Tema ve Hosting

Hosting sizin verilerinizin toplantıgı ( resim, yazı, doküman ) vb. bilgilerinizin biriktiği alandır. Bu yüzden hosting seçimine dikkat etmelisiniz. Sitenize gelen ziyaretçiler forumunuzda daha fazla süre geçirmesini istiyor iseniz, host olarak sunucuları seçmenizi tavsiye ediyorum. Bu hem daha hızlı bir şekilde kullanıcılara hizmet sunmanıza fayda sağlayacak, hemde daha güvenilir bir şekilde forumunuzu yürütebileceksiniz. Size hosting ve alt yapı olarak önereceğim en iyi hosting şirketi Netinternet’dir. Benim kendi bloğum, haber sitem de netinternet üzerinden host kullanmaktadır. Bu alanda gönül rahatlığı ile size önerebileceğim bir firmadır.

Forum Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Forum Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer yandan tema seçimi…. Öncelikle tema seçiminde bilindikten biraz daha farklı kullanışlı tema almanızı tavsiye ediyorum. Daha klişe ve herkes tarafından kullanılan bir forum teması değilde daha çok ilgi çekici yeni bir tema bu konuda sizi daha ileriye taşıyacaktır. Tema seçiminde mümkünse ücretli tema alınız. Kullanım şartları ve sunduğu özellikler sizin forumunuz için daha önemli olacaktır. Tema anlamında bu şekilde bahsedebiliriz.

Tanıtım ve Paylaşımlar

Yeni açmış olduğunuz bir foruma pek ziyaretçi girmez. Çünkü hem index almış yazınız yok hemde forum tanıtımını tam olarak yapmadınız. Bu anlamda seo çalışmanızı da etkileycek olan, tanıtım yazılarınızı anlaştığınız veya karşılıklı link paylaşacağınız web sitelerinde paylaşım yapmaya özen gösteriniz. Bu en önemli işlemdir genel forumlar için. Bunun yanı sıra, forum kurallarını oluşturunuz. Forum içinde dikkat edilmesi gereken davranışlar, paylaşımlar dikkat ederseniz daha iyi olacaktır. Tanıtım işinide hallettiysek gelelim paylaşımlara.

Forum Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Forum Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaşımdan anlatmak istediğim şey, forum içinde gerekiyorsa soru-cevap şeklinde soru sorup kendiniz cevaplayınız. Hem index kazanmış olursunuz, hem de ziyaretçi çekerek foruma hareketlilik getirirsiniz. Forum bu anlamda katkı sağlamalısınız.Sonuç olarak forum için tek başına bir çalışma yapmak çok zordur. Gerek tema gerek forum içi paylaşımlar sizin çokça vaktinizi alacaktır. Bu anlamda bir ekip çalışması şeklinde yaparsanız forumunuz daha iyi bir şekilde oluşturmuş olursunuz. Umarım forum oluşturmak isteyen kullanıcılarımız için yararlı bir yazı olmuştur.

Sponsor Bağlantı

Osman ALKAN

Web Hizmetiniz Dijital Performans ve Reklam Ajansı Kurucusuyum. Çeşitli ulusal ve yerel basında köşe yazılarım yayınlandı. Kişisel Blogum da çeşitli konular hakkında makale yazıları yayınlayarak kullanıcılarımıza hizmet vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı