Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 3

Herhangi bir dalda web sitesi açarak çeşitli video, makale, içerik paylaşımı yapmak istediğiniz de ilk dikkat etmeniz gereken olay, domain yani alan adıdır. Siz ilk işe başlarken nasıl önem ve dikkatle başlarsanız bir web sitesi yönetimini sağlarken de bu şekide başlamalısınız. Bu yüzden gelin şimdi alan adı alırken dikkat etmemiz gereken hususlara değinelim.

Domain Geçmişini Kontrol Edin!

Öncelikle bir web sitesi için alan adı bakarken, önceden kullanılmış olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Burada anlatmak istediğim, sizin açmak istediğini o web siteyi başka biri kullanmak istediğiniz alan adı ile almış olabilir, bu yüzden bunun kontrolünü sağlayarak site isminin nasıl bir öneme sahip olduğunu kavrayabilirsiniz. Diğer bir açıdan web sitesi ismi siteye gelecek olan kullanıcılar için akılda kalıcı ve dikkat çekici olmasıdır.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Örnegin Google üzerinden haberler araması yaparsak ilk olarak var olan bir haberler.com şeklinde alan adı varsa onu ilk baş öne çıkaracaktır. Bu örnekten yola çıkarsak tüm İnternet kullanıcılarına hitap ederek, ona benzer veya eğer başka biri tarafından alınmış ancak satılan bir alan adı ise bunun içinde kullanılabilir.

Aman Dikkat !

Buna da biz kısaca anahtar kelime araması diyoruz. Yani Google üzerindeki popülerliğini aramaktadır. Alan adı uzantısı domain alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir özelliktir. Buradan kastım, .com alanı adı aramaları yapılan istatistikler de, daha çok kullanıcılar için güvenilir ve tercih edilen bir ag uzantısı olarak görülmektedir.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ancak .biz. .xyz gibi diğer alan adlarını da kullanabilirsiniz ancak hem Google popülaritesi açısından hemde daha çok tercih edilmesi anlamında size .com lu olan alan adlarını almanızı tavsiye ediyorum.Alan adı seçiminde diğer dikkat edilmesi gereken bazı hususlar daha vardır. Bunlardan da bahsedecek olursak, o alan adına dair kullanılmış bankclink ve ilgililik alanında nasıl bir durumda olduğunu kontrol edin.

Çünkü back linkler sizin diğer siteler de olan tanıtımınız, bir nevi linkiniz olduğu için o sitelerden sizin tarafınıza kullanıcıları çekebilir, aynı zaman da site içi trafiğimizi artırabilirsiniz.Kısaca alan adı alırken dikkat etmeniz gereken hususlar bunlar olacaktır.

2 replies on “Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir