Çalınan Facebook Hesabı Kurtarma 2

Çalınan Facebook Hesabı Kurtarma

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Gün geçtikçe artan hack, trojan, exploit gibi durumlara karşı sosyal medya hesaplarımız başka birileri tarafından çalına bilmektedir. Bu gibi durumlar hiçbir zaman karşılaşmanızı istemeyiz ancak eğer sizde böyle bir problem ile karşı karşıya kaldı iseniz, Çalınan Facebook Hesabı Kurtarma adlı makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. Bu sayede facebook hesabınızı kurtararak, başka birileri bir daha sizin hesaplarınızı çalamayacaktır.

Gelin öncelikle facebook hesabımızın güvenliğini nasıl artırabiliriz maddeler halinde bundan bahsedelim

  • Şifrelerinizi isim soy isim veya tahmin edilebilir olmasın.
  • Daha önce kullanmış olduğunuz şifreleri diğer sosyal medya hesaplarınızda kullanmayınız.
  • Şifreler oluşturur iken büyük, küçük, rakamlardan oluşacak şekilde uzun bir şifre belirleyiniz. Bu sizin facebook hesabınızın her zaman ekstra bir güvende olmasını sağlayacaktır.
  • 2 adımda doğrulama işlemini aktif ederek, herhangi bir şekilde facebook hesabınıza giriş yaptığınız zaman, telefon numaranıza doğrulama kodu gelmektedir. Bu doğrulama kodunu herhangi bir şekilde yanlış yazdığınız zaman şifrenizi karşı taraf bilse bile hesabınıza ulaşamayacaktır. Bu yönüyle 2 adımda doğrulama kodu büyük önem arz etmektedir.
  • Facebook hesabınız için kullanmış olduğunuz e-mail adresine de aynı şekilde şifresini uzun ve bulunması zor bir şifre belirleyiniz. Kötü amaçlı kişiler sizin e-mail adresiniz üzerinden de facebook hesabınızı ele geçirmek isteyebilir.
  • E-mail hesabınız içinde doğrulama kodu ve güvenlik sorusunu bulunması ve tahmin edilmesi zor bir şekilde oluşturunuz.

    Çalınan Facebook Hesabı Kurtarma

Çalınan Facebook Hesabı Geri Alma

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeleri doğru bir şekilde uygularsanız hesabınızın güvenliği büyük oranda sağlamış olacaksınız. Ancak herhangi bir şekilde daha önceden çalınmış bir facebook hesabınız var ise, çalınan facebook hesabı geri alma işlemi sayesinde hızlı bir şekilde hesabınızı tekrar kullanmaya devam edeceksiniz.

https://www.facebook.com/hacked sitesi üzerinden bildirim yaparak facebook hesabınızı kurtarma yolunu seçebilirsiniz. Bu aşama da size belli başlı sorular soracaklar ardından doğru bilgiler verirseniz hesabınızın size tekrar iade edilmesi konusunda facebook yetkilileri sizlere yardımcı olacaktır.

Ancak herhangi bir şekilde bilgiler de eksik veya yanlış bir bilgi verirseniz size hesabı geri iade etme olasılığı yok denecek kadar az olacaktır. Bu yüzden bilgileri girerken, doğru ve düzgün bir şekilde doldurduğunuzdan emin olunuz.Diğer bir yöntem olarak da önceden onaylatmış olduğunuz telefon numarasından hesap doğrulama işlemi yaparak da hesabınızı geri alabilirsiniz. Bu da çalınan facebook hesabı geri alma işlemi için alternatif bir yöntem olarak belirlenmektedir.

Facebook Hesap Çalma Yöntemleri

Sosyal medya hesaplarımızın üst seviye güvenlik önlemlerini almak için daha önce yazmış olduğum yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca facebook hesap çalma yöntemlerinden kısaca bahsedersek, hesabınızın bu tür yollardan çalınmasına önlem olacağımızı umuyorum.

Bu konu hakkında yazıyı oluştururken herhangi bir şekilde teşvik veya hesap nasıl çalınır? Sorusuna cevap aramak yerine bu tür yöntemlerin nasıl kullanıcılara yedirildiği konusunda bilgi vererek sosyal medya hesaplarımızın güvenliğini sağlama da yardımcı olmaya çalıştığımı belirtmek isterim.Bu yöntemler ise kısaca şöyle olmaktadır. Öncelikli olarak trojan virüsü atarak kullanıcıların bilgilerini ele geçirebilmektedirler. Bunun yanı sıra diğer sosyal medya hesaplarının şifrelerine benzer veya aynı oluşturulmuş olduğu için bu yol ile hacklemek.

Diğer bir yöntem ise, sizin kişisel bilgileriniz hakkında bilgi sahibi olarak facebook spam bildirimi ile hesaba erişmeyi denemek. Bu söylemiş olduğum yöntemler, facebook hesap çalma yöntemleri nden bazıları olduğunu söyleyebiliriz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak