Çalınan Facebook Hesabı Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır 3

Çalınan Facebook Hesabı Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Son zamanlarda dikkat etmemiz gereken, önemli olaylardan biriside sosyal medya hesaplarımızın güvenliğini sağlamaktır. Bu işlemi yaparken özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunun yanı sıra, ülke genelinde çok fazla kullanılan Facebook hesaplarının güvenliği için bir yazı hazırladık. Bu yazımızda, Çalınan Facebook Hesabı Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır sizlere bu yazımızda bu konuya değineceğim. Öncelikle, Facebook hesabınızı oluştururken belli başlı işlemlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Facebook Hesabınızın Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Facebook hesaplarınızın güvenliğini sağlarken dikkat etmeniz gereken çeşitli önemli durumlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise kısaca şöyledir. Öncelikle hesabınızın şifresi uzun, büyük ve küçük harflerden oluşan karışık bir şifre olmasıdır. Bu sizin hesabınızın hacklenmesine karşı, alabileceğiniz önlemlerden birisidir. Bunun yanı sıra mail adresinizin de güvenliğini sağlamak için Facebook hesabınızı kurduktan sonra, güvenlik ve gizlilik ayarlarını kontrol ediniz.
E-mail adresinizi herkese açık halde ise, mail şifrenizi bulmak içinde çeşitli yöntemler deneyeceklerdir. Bunun için mail güvenliğine de önem vermeliyiz. Diğer yandan 2 adımda doğrulama işlemi veya mobil uygulamanıza bağlı olarak, kodmatik uygulamasını aktif hale getiriniz.

Çalınan Facebook Hesabı Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır

Çalınan Facebook Hesabı Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır

Kodmatik demek; herhangi bir bilgisayar veya ag tarayıcısı üzerinden Facebook hesabınızı giriş yapılması denendiğinde, kodmatik’den gelen 6 haneli kodu girmenizi ister. Bu kodu girmez iseniz, Facebook hesabınıza girişi onaylamayacaktır. 2 adımda doğrulama işlemi ise, siz Facebook hesabınıza girmek istediğinizde, cep telefonunuza gelecek olan bir kod sayesinde Facebook hesabınıza erişebileceksiniz. Bu açıdan mobil olarak cep telefonunuzu Facebook adresinize onaylamanızı da tavsiye etmekteyiz.

Diğer bir konu ise tarayıcılarınıza veya mail adresinize gelen bağlantılara dikkat ediniz. Çünkü size kötü amaçlı yazılmış bir virüs kodu yollamış olabilirler. Bu gibi durumda siz bağlantıya tıkladığınız andan ekran görüntünüz ve tuşlara bastığınız her tıklama karşı tarafa gidecektir. Bu yüzden sosyal mühendislik sonuçlarına gelmeyerek bu gibi durumlara da dikkat etmeniz gerektiğinini söylemeden geçemeyiz.

Çalınan Facebook Hesabı Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır

Çalınan Facebook Hesabı Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır

Çalınan Facebook Hesabı Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır

Yukarıdaki bahsetmiş olduğum güvenlik önlemlerinizi öncelikle sağlayınız. Bunun yanı sıra, daha önceden çalınmış bir facebook hesabınız var ise, https://www.facebook.com/hacked linkine tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Daha sonra buradan gerekli bilgileri doldurup Facebook sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.
Burada size  2 seçenek sunacaktır. Eğer mail adresinize veya mobil telefonunuza gelecek koda ulaşabilirseniz, hesabınızı geri alabilirsiniz. Ancak bunların hiçbirine ulaşmaya imkanınız yoksa biraz daha zor olacaktır. Hesabınızı geri aldığınızı var sayar isek, yapmanız gereken çeşitli önlemler de olacaktır. Örnegin sizin hesabınıza girdikten sonra uygulamalar kısmından sizin Facebook hesabınızda izin verdiğiniz uygulamaları kontrol etmelisiniz. Eger bir uygulama şeklinde bir virüs bulaşmış ise oradan tekrar hesabınıza erişebilmektedir.

Facebook Hesaplarında Dikkat Etmemiz Gerekenler

Facebook hesaplarımızın güvenliğinin yanı sıra herhangi bir şekilde Facebook hesabımıza, takipçi ve beğeni atmak için çeşitli web sitelerine Facebook hesabınızı, farklı web sitelerine şifre veya mail adresini vermeyiniz. Size belli bir beğeni veya takipçi atsa’da, Facebook hesabınızın bilgileri istenmeyen kişilere ulaşabilir. Böyle bir durumla da kimsenin karşılaşmasını istemeyiz. Bu yüzden sizden ricamız herhangi bir şekilde web sitelerine  veya uygulamalara, şifrenizi veya mail adresini vermeyiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak