Yazılım

Bu Yöntemle Site Performansınızı %50 Artırın!

Her web site sahibi sitesinin açılma hızının yüksek olmasını ister. Özellikle bir e-ticaret veya yüksek ziyaretçi kapasitesine sahip bir sitesi olan kullanıcılar için bu durum daha büyük önem arz etmektedir. İşte bu yazımda site performansınızı %50 nasıl daha fazla artıracağınıza dair önemli ipuçları paylaşacağım. Gelin şimdi başlıklar halinde bu konuya açıklık getirelim.

  • Sitenizin Mimari Yapısı

Sitenizin öncelikle ne tür kişi veya gruplara hitap ettiğini araştırmalısınız. Yaptığınız bu araştırmalar sonucunda ise, kendi sitenizin ana sayfa ve içerik sayfalarına ona uygun bir şekilde inşa etmelisiniz.

Burada bir konuya dikkat çekmek isterim diğer rakip siteler ile aynı tema aynı hosting firması gibi değil de daha çok size kendi özgünlüğünüzü katacak ve sizin markanızın değerini yükseltecek bir çalışma olmalıdır.

  • CDN Kullanmanızı Şiddetle Öneririm

Cdn açacak olursak Content Delivery Network’un açılımıdır. Türkçesini sizlere telaffuz edecek olursak içerik dağıtımı anlamına da gelmektedir. Yani sizin sitenizin bir nevi kopyasını oluşturarak, bağlı olmuş olduğu tüm cdn servislerine dağıtmaktadır.

Örneğin sitenize Fransa dan bir kullanıcı ziyaret etmek istiyor, böyle bir durumda cdn servisi anında aktif hale gelerek Fransa ya en yakın servisten kullanıcının karşısına sizin web sitenizi çıkararak sitenizin açılma süresini en kısa haline indirgemiş, ayrıca kullanıcının memnun kalmasını sağlamıştır. Bu yüzden cdn servislerini kullanmayı tüm web site sahiplerine öneriyorum.

  • Seçtiğiniz Hosting Firmasına Dikkat!

Hosting sizin veri tabanınızın bağlı olduğu web site anlamına gelmektedir. Durum böyle olunca hostinginizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir çok husus bulunmaktadır. Sizlere önerim eğer

Türkçe hizmet veren bir web sitesi kurup çalışmalar yapmak istiyorsanız lokasyonu türkiye olan bir hosting firması ile çalışmalısınız. Bu seo açısından ve sitenin açılma hızı konusunda sizlere büyük avantaj sağlayacak durumlardan birisidir.

İlginizi Çekebilr: Hosting Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Eklentilere Dikkat

Sizin web sitenizde veya bloğunuzda kullandığınız tema eklentilerini veya uygulama eklentilerine ayrıca bir özen göstermelisiniz. Kullanmadığınız hiçbir eklentiyi aktif bir şekilde web sitenizde barındırmayınız. 4-5 ayda bir olmak üzere bu konu hakkında kontroller sağlamınızı sizlere öneririm. Bu sizlerin her zaman avantajına olacaktır.

  • Sitenizi Google Kontrol Etsin

Google bir arama motorudur. Binlerce siteyi dk içinde kontrol edebilecek arama motoru ağına sahip dünyanın en gelişmiş ağı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden Google Page Speed veya gmetrix gibi uygulamalar ile web site açılma hızınızı kontrol edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra birkaç dk içerisinde sürecek olan test işleminin ardından sizlere sitenizde ne tür eksik veya yanlışlarınızın olduğunu söylemektedir. Sizlerde orada belirtilen eksikliklere göre web sitenizde değişimlerde bulunabilirsiniz.

Sponsor Bağlantı

Osman ALKAN

Web Hizmetiniz Dijital Performans ve Reklam Ajansı Kurucusuyum. Çeşitli ulusal ve yerel basında köşe yazılarım yayınlandı. Kişisel Blogum da çeşitli konular hakkında makale yazıları yayınlayarak kullanıcılarımıza hizmet vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı