GenelYazılım

Bilgisayarım Neden Yavaşladı Sorunu Çözümü

Ne kadar iyi bir bilgisayar olursa da olsun belli bir zaman sonra hemen hemen her bilgisayar da belli bir yavaşlık veya diğer bir adıyla donma ve kasılma problemleri olmaktadır. İşte bu makalemizde Bilgisayarım neden yavaşladı sorununa çözüm yolları arayacagız. Sizlerde bu sayede bilgisayarınızın ilk aldıgınız zaman ki hızına kavuşabileceksiniz. Gelin şimdi bilgisayarım neden yavaşladı? sorununa başlıklar halinde cevap arayalım.

Gereksiz ve Boş Yazılımlar

Gereksiz ve boş yazılımlardan kastım, bilgisayarımıza herhangi bir şekilde yüklemiş olduğumuz uygulamaların silmiş olsak bile arka plan tam anlamıyla kaldırılmadıgı için, bilgisayarımızda ilerleryen zamanlarda kasılma ve donma sorunlara yol açmaktadır. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için silecegimiz uygulama veya oyunları denetim masası üzerinden program ekle/veya kaldır seçenegi ile tamamen bilgisayarımızdan kaldırmalıyız. Bu işe başlayacagımız ilk adım olarak belirleyebiliriz.

Yetersiz Disk ve Sistem Alanı

Bilgisayarım neden yavaş? sorununa diğer bir arayacagımız yol ise, yetersiz disk ve sistem alanından karşılanmaktadır. Bilgisayarımıza kaldırabileceginden daha büyük uygulama, oyun, program indirerek bilgisayarımızın yavaşlamasına sebep olmaktadır.

Bu anlamda bilgisayarımızı iyi anliz ederek sistemin kaldırabilecegi şekilde program ve oyunlar yüklemeliyiz. Aksi taktirde hem uygulamayı çalıştırmayı denediginizde hemde bilgisayarınızın ilerleyen zamanlarında kasma ve donma sorunları ile karşılaşacaksınız.

Bilgisayarım Neden Yavaşladı Sorunu Çözümü

Bunun yanı sıra bilgisayarınızda bulunan disklerdeki programları ve dosyaları tek bir diskte toplayarak, bilgisayarınızı az da olsa hızlandırabilir. Dosyalarınızın daha hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlayabilir ve bilgisayarınızın donma ve kasma soruna çözüm bulabilirsiniz.

Virüs ve Kötü Amaçlı Yazılımlar

Bilgisayarımızın donma ve kasma sorunlarına belki de en fazla müdahale eden ve yavaşlatan sorunlardan bir diğeri ise bilgisayarımıza bulaşan kötü amaçı yazılım ve virüslerdir. Böyle bir tehlikeden korunmanın birincil yolu, web sitelerinden güvenli baglantı sağlamayan sitelere girmemek, herhangi bir şekilde dosya vb. indirmemek alabileceginiz en önemli önlemlerin başında gelmektedir.

Bunun yanı sıra ücretli bir şekilde almış olduğumuz anti-virüs programını bilgisayarımıza kurarak haftalık ve aylık olarak tam tarama yapmamız bilgisayarımızda oluşabilecek kötü amaçlı yazılım ve virüsleri engellemektedir.Sonuç olarak; olaya bakacak olursak gereksiz uygulamaları silmemiz, tanımadıgımız ve güvenmedigimiz site ve kişilerden gelen dosya vb. kötü amaçlı yazılımlara karşı indirmememiz, ve bilgisayarımıza indirip silmiş olduğumuz uygulama oyun vb. programları tam olarak sildigimizi kontrol etmemiz gerekmektedir. Bunun yanı sıra disk biçimlendirme ve tüm dosyaları tek disk te toplama işlemi yaparak da bilgisayarımızı hızlandırma işlemi yapabiliriz.

Herhangi bir sorununuz olursa yorum bölümüne belirtebilir, daha detaylı bilgi alabilmek için; soru ve görüşlerinizi info@osmanalkan.com.tr adresinden bana iletebilirsiniz.

Sponsor Bağlantı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı