Zaman En İyi Nasıl Yönetilir?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Birçok insanın zaman yönetimi kısmında çok problem çektiğini en iyi zaman yönetimi nasıl yapılır? Veya zaman en iyi nasıl yönetilir? Tarzında birçok sorunun araştırıldığını fark ettim. Bunun neticesinde bu yazımda en etkili zaman yönetiminden bahsederek, bu sorunu yaşayan kişilere yardımcı olmayı amaçlıyorum. Gelin sözü fazla uzatmadan konumuza başlayalım.

Gün içerisinde şöyle bir baktığımız zaman, gerçekten birçok işle uğraşıp kafamızı farklı olay ve işlere taktığımızı aslında bu bizim hayatımızda ne kadar büyük bir önem arz ettiğini düşünmeden hareket ettiğimizin farkına varırız. Başınızı yastığa koyduğunuz zaman gün içerisinde birçok gereksiz veya bizim hayatımızda fazla bir önemli olmayan işlere da vakit ayırıp, hayatımızın belki de dönüm noktalarında ne tür şeylerle uğraştığımızı fark ederiz. Bu yüzden şimdi sizlerle birlikte bir liste oluşturacağız ve bu listeye göre hareket ettiğimiz zaman aslında en iyi zaman yönetimi ne olduğunu sizlerde farkına varacaksınız.

İşte Listemiz!

Bu makaleyi okurken önünüze bir boş kağıt ve kalem almanızı rica ediyorum. Bu kâğıdı hayatımızdaki 24 saat olarak düşünebiliriz. Gün içerisinde yapmış olduklarımızı şöyle bir gözden geçirip tek tek şimdi kâğıda yazıyoruz. Bu oluşturduğunuz listeyi lütfen en az 1 defa tekrar kontrol ederek tüm günü bir anda gözünüzün önünde canlandırmaya çalışın.

Şimdi listeni oluşturduğunu düşünüyorsan, fosforlu veya renkli bir kalem ile bu listede yazılanların hayatında ne kadar önemli bir yer kaplıyor veya senin için ne kadar acil olduğunu düşünüyorsan o listedeki yazan maddeleri tek tek çizmeni istiyorum. Bu listedeki maddeleri çizerken de uzun ve kısa vadeli oluşturduğun maddeler olmasına dikkat et ve kısa vadeli maddeler senin hayatında şuan için daha büyük bir önem arz ettiğini unutma.

İşte listedeki o renkli kalem ile oluşturduğun maddeler senin en önemli yapman gereken işler olduğu unutma. Bu hayatımızda ki zaman yönetimi konusunda bizler için büyük bir rehber olmasını sağlamalıyız. Çizmediğin veya senin için fazla önem arz etmeyen o geriye kalan işleri de hayatından olabildiğince çıkartmaya çalışmanı tavsiye ediyorum. İşte bu zaman ilerleyen günlerde sende göreceksin ki aslında bu yöntem ile ne kadar doğru bir karar vererek, zaman yönetimi konusunda nasıl kendini geliştirdiğini anlayacaksın.

İlginizi Çekebilir: Başkalarının Senin Hakkındaki Düşüncelerini Umursamamalısın

Son olarak uzun bir aradan sonra bloğum da yazı paylaşmak gerçekten benim için mutluluk verici bir neden olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bunun en önemli nedeni ise Sağlık Personeli Analiz YouTube ve haber sitesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığımdan kaynaklı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Ara ara vakit buldukça buradan blog yazılarıma devam edeceğimi söyleyebilirim. Sizlerinde bu konu veya makale hakkında soru, görüş ve önerileri varsa mail yoluyla veya yorum kısmına düşüncelerinizi belirtirseniz çok mutlu olurum.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak