Wordpress Veri Tabanı Temizleme 1

Wordpress Veri Tabanı Temizleme

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Sağlıklı bir web sitesi işletebilmek için bakımlarının aksatılmadan belirli aralıklarla mutlaka yapılması gerekmektedir. Özellikle veri tabanının temizlenmesine büyük önem gösterilmelidir. Zamanla şişen ve gereksiz pek çok şeyle dolan veri tabanının temizlenmesi boyutunu azaltacaktır. Bu da sitenin daha hızlı olmasına katkı sağlayacaktır. Yazımızın devamında wordpress veri tabanı temizleme işlemlerine dair önemli ipuçlarından bahsedeceğiz.

Bir web sitesi yöneticisinin düzenli olarak yapması gereken adımlardan birisi de veri tabanını belirli aralıklarla temizlemektir. Zamanla gereksiz pek çok şeyle dolan veri tabanı hantallaşmaya başlar. Spam amaçlı yorumlar, eski tema veya eklentilerin kalıntıları derken veri tabanına gereksiz yük biner. Bunların elle veya wordpress veri tabanı temizleme araçları yardımıyla zaman zaman temizlenmesi gerekmektedir.

Buradaki önemli olan nokta elle veya eklenti ile temizlenmesi değil, doğru temizlenmesidir. Elle veya eklenti ile temizlenmesi arasında da belirgin bir fark yoktur zaten. Elle temizlemek kodlara hâkim olan kişiler tarafından tercih edilirken eklenti ile temizlemek daha az hata ile karşılaşmak ve daha kısa sürede temizlemek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Veri Tabanı Temizleme Programı

Wordpress Veri Tabanı Temizleme

Wordpress Veri Tabanı Temizleme

Wordpress veri tabanı temizleme işlemlerine başlamadan önce mutlaka yedek alınmalıdır. Olası bir hatada siteyi tekrar ayağa kaldırabilmek için elle veya eklenti yardımıyla yedek almak önemlidir. Yedeğinize aldıktan sonra bahsedeceğimiz adımları WP-Sweep eklentisi yardımıyla yaparak veri tabanınızı kolaylıkla temizleye bileceksiniz.

WP-Sweep eklentisini kurup çalıştırdıktan sonra eklenti veri tabanınızı analiz ederek sonuçlarını size bildirecektir. Analiz sonrasında size yazılar, yorumlar ve metalar, kullanılmayan sorgular, gibi alanlarda tablolar halinde sonuçlar göstererek ister buradan tek tek ister en altta toplu olarak temizleye bilme seçeneği sunacaktır. Temizleme işlemi düzenli olarak yapıldığı sürece kısa sürede tamamlanmaktadır. Ancak çok uzun zamandır veritabanı temizliği yapılmadıysa işlem biraz daha uzun sürecektir.

WP-Sweep uygulaması ile birlikte veri tabanınız da oluşan gereksiz dosya ve döküman ların bulunması ve temizlenmesi için önemli bir adım olduğunu yukarıda da bahsettik. Sizlerde tavsiyemiz bu uygulama sayesinde wordpress alt yapısını kullanan web site sahiplerinin düzenli aralıklar ile birlikte veri tabanı temizleme işlemini yapmasıdır. WP-Sweep uygulamasının en son ve güncel sürümünü kullandığınızı da kontrol etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak