Wordpress Site Hızlandırma 2

Wordpress Site Hızlandırma

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Bir web sitesinin etkinliğini ele aldığımızda olmazsa olmazlarının başında sitenin hızlı olması gelmektedir. Yavaş bir şekilde açılan, hantalca ilerleyen bir web sitesinde kimse vakit öldürmek istemez. Bu nedenle siteyi kapatarak daha hızlı bir siteden işini görmeye çalışır. Bir web sitesi sahibi olarak siz de bu tür olumsuzluklarla karşılaşmak istemiyorsanız sitenizi mutlaka hızlandır-malısınız. Eğer siteniz wordpress tabanlı ise işiniz çok daha kolay olacaktır. İşte size oldukça etkili sonuçlar verecek olan wordpress site hızlandırma rehberi:

Yapılan araştırmalar neticesinde, birçok İnternet kullanıcısının 4 saniyeden daha uzun sürede açılan web sitelerinin açılmalarını dahi beklemeden kapatarak başka bir siteye yönelmeyi tercih ettikleri görülmüştür. Eğer sizin de sitenizin daha kısa sürede açılması için iyileştirilmeye ihtiyacı varsa işte size altın öneriler:

Wordpress site hızlandırma işlemlerine başlamadan önce mevcut hızınızı ve sonraki elde edeceğiniz açılış hızını görerek farkı ortaya koyabilmeniz için ilk olarak web sitenizin hızını ölçmekle işe başlayın. Site hızını ölçmek içi Pingdom, gmetrix gibi araçları kullanabilirsiniz.

Kullanmadığınız Temaları ve Eklentileri Kaldırın

Siteyi daha iyi ve kullanışlı bir hale getirebilmek adına zamanla birçok tema ve eklenti yüklemesi popüler olarak yapılan büyük hataların başında gelmektedir. Hata diyoruz çünkü bu temaların ve eklentilerin bir kısmı daha sonra beğenilmediği veya kullanılmadığı için atıl olarak kalmakta. Eğer sizin de kullanmadığınız tema ve eklentiler varsa bunları kaldırmanızı öneririz. Sadece sitenizin sağlıklı bir biçimde yayında kalması için gerekli olan tema ve eklentilerin kalması yeterli olacaktır.

CSS, HTML ve Javascript Küçültme Yapın

Web sitelerinin hızlandırmak adına en sık başvurulan adımların başında küçültme gelir. CSS, HTML ve JS dosyalarında yer alan gereksiz karakterler, yorumlar ve boşluklar kaldırılarak dosya boyutları küçültülür.

Wordpress Site Hızlandırma

Wordpress Site Hızlandırma

Gzip Sıkıştırmayı Aktifleştirin

Sitenize gelen ziyaretçinin gezinti yapabilmesi için web sitenizdeki dosyalar indirilerek ziyaretçinin bilgisayarına getirilir. Bu dosyaların boyutları ne kadar büyük olursa o kadar geç yüklenecektir ve yavaş açılacaktır. Dosyalarınızı Gzip sıkıştırmayı aktifleştirerek daha kısa sürede ziyaretçin-izin kullanımına açabilirsiniz.

Resimlerinizi Optimize Edin

Web sitenizi dosyaları inerken aynı zamanda resimleriniz de inecektir. Eğer dikkat etmezseniz yüksek boyutlu resimler sitenizin yavaş yüklenmesine yol açacaktır. Bu nedenle resimlerin boyutlarını optimize etmek wordpress site hızlandırma için oldukça önemli bir adım olacaktır.

Uzun İçerikleri Sayfalara Bölün

Genel olarak binlerce yorumun yer aldığı bir sayfanın yüklenmesi de uzun süreceği için bu tür durumlarda yorumları duruma göre içerikleri sayfalara bölmek daha sağlıklı olacaktır.PHP Versiyonunuzu Yükseltin

Birçok kullanıcının eski versiyon PHP kullandıkları bilinmektedir. Eskimiş olan bu sürümler son sürüm olan PHP 7’ ye yükselterek daha hızlı performans elde edebilirsiniz.

Önbellekle Eklentileri Kullanın

Siteyi önbellekleme, yıllardır kullanılan etkili bir yöntemdir. Web sunucusunda ki yükü büyük oranda azaltan ön bellekleme de temel mantık şudur: Ziyaretçinin tarayıcısında ve belleğinde en sık kullanılan bilgileri tutarak tekrar ihtiyaç olduğunda sunucuya bağlanmayı beklemeden doğrudan buradan cevap vermektir.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak