Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir? 2

Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Bilgisayar kullanıcıların genel olarak yaşadıkları sorunların başında bilgisayarın yavaş çalışması ve bir süre sonra da donmaya başlamasıdır. Halbuki, bilgisayar yeni alındığında veya formatlandığın’da gayet hızlı ve performanslı çalışmaktadır. Zamanla birçok sebepten ötürü, yavaşlayan bilgisayar artık can sıkıcı olmaya başlar. Format atmadan veya yenilemeden bilgisayarı nasıl hızlandırabilirim diye düşünenlere ilk olarak kayıt defterini temizlemelerini öneriyoruz. Peki, Windows kayıt defteri nasıl temizlenir? Gelin hep beraber kayıt defterini nasıl temizleyeceğimize bir göz atalım.

Windows kayıt defteri temizlemeye geçmeden önce kayıt defterinin ne olduğundan ve öneminden bahsedelim. Kayıt defteri, bir veri tabanıdır ve burada donanım, kullanıcı profilleri, kurulan programlar gibi önemli verileri barındırır. Kullanıcıların bilgisayarı açması, kullanması, programları çalıştırması gibi birçok eylem için kayıt defterini kullanmaları gerekmektedir. Buradan alınan bilgilerle sistem kullanıcının isteğine göre hareket eder. Bu nedenle kayıt defteri oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Normal şartlar halinde kayıt defterinde değişiklik yapmaya ihtiyaç yoktur. Bilgisayarı kullanabilmek için kayıt defteri kendisini ayarlar ve kullanıcı müdahalesine gerek kalmaz. Ama Windows’u daha iyi hale getirmek, özelleştirmek ve performans arttırmak gibi amaçlar doğrultusunda kayıt defterini düzenlemek gerekebilir. Fakat kayıt defterine verilebilecek en ufak zararda bilgisayarın çökebileceği riskini de akıllardan çıkarmamak gerekir.

Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Kayıt defteri ile ilgili açıklamaların ardından gelelim Windows kayıt defteri nasıl temizlenir sorusunun cevabına. Her türlü iş ve işlemlerin kayıtları burada tutulduğu için kayıt defteri zamanla şişmektedir. Kaldırılan, silinen veya onarılan programların kalıntıları tamamen temizlenmeyebilir. Bu da sistemin giderek hantallaşmasına yol açacaktır. Bu tür sorunlardan tamamen kurtulmak için kayıt defterinin belirli aralıklarla temizlenmesi tavsiye edilmektedir.

Kayıt defterinin sistem için önemi göz önünde bulundurulduğunda elle temizlenmesi pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü yapılacak en ufak bir hata geri dönüşü mümkün olmayan sorunlara yol açacaktır. Bu nedenle Windows kayıt defterini temizlemek için kullanacağımız 3. Parti birçok program bulunmaktadır. Bu programalar sayesinde sadece birçok fare tıklamasıyla başta kayıt defteri olmak üzere sisteminiz komple temizlenebilecektir.

Otomatik olarak bir program vasıtasıyla Windows kayıt defteri nasıl temizlenir diye soranlara ilk önerimiz CClenear programıdır. Bu program uzun yıllardan beri bilgisayar kullananlar tarafından sıkça kullanılan meşhur bir programdır. Bu programı kullanarak hem kayıt defterinizi hem de bilgisayarınızı temizleyerek iyileştirebilirsiniz.

Önerdiğimiz Programlar

Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir?

Yukarıda söylemiş olduğumu gibi birçok program bulunmaktadır. Ancak biz sizin için en uygun ve en iyi programlardan birisine değineceğiz.  Önerdiğimiz program ismi, CCleaner dir. Bu program sayesinde işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu program Windows kayıt defterinzde aşağıda beirtmiş olduğum uygulamaları öncelikle gerçekleştirmektedir.

  • Kullanılmayan gereksiz dosyalar ve uzantıları
  • Gereksiz yazılımlar
  • Kullanılmayan Windows hizmetleri
  • Bozuk veya işlevsiz DLL dosyaları

Gibi çeşitli gereksiz dosya, uzantı ve uygulamaları silmektedir. Size önerebileceğimiz programlar arasındadır. Ücretsiz bir şekilde sizde bu uygulamayı indirip Windows  kayıt defterinizi silmek istiyorsanız aşağıdaki link’e tıklayınız. İndirmek İçin TIklayın

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak