Windows 7 ESU Hizmet Nedir?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Eskimek hem canlı organizmaların hem de cansız sistemlerin doğasında olan bir şeydir. İnsanlar doğar, büyür, gelişir ve ölür. Aynı şekilde gelişmenin bir sonucu olarak canlı olmayan sistemler de son bulur. Peki ama bu anlatının Windows 7 esu hizmeti nedir sorusuyla nasıl bir ilgisi olabilir?

ESU (Extended Security Uptades) olarak adlandırılan hizmet “genişletilmiş güvenlik güncellemeleri” olarak dilimize çevrilebilir. Ne anlama gelir? Windows 7 çıktığı ilk dönemde ne kadar ilgi çekici ve göz alıcı bir sürümdü. Fakat artık misyonunun tamamladı ve artık bu sürüme ait yeni bir güncelleme gelmeyecek. Sonuçta artık Windows 7 kullanan hemen hemen kimse kalmadı ve bu sürüm için uğraşmak gereksiz zaman ve maliyet anlamına gelmekte. Esu hizmeti işte tam burada devreye giriyor.

Windows 7 Esu Hizmeti Nedir?

Windows 7 sürümünü çok sevenler ve ben bu sürümden vazgeçmem diyenler buyurun. Windows yine kendi hizmeti olarak Esu hizmetini açıkladı. Artık windows 7 sürümüne yeni güncelleme gelmeyecek ama Windows 7 kullanmak isteyenler için ESU sayesinde hizmet bir süre daha devam edecek. Yani aslında Esu bir destek süresi uzatma paketi. Windows 7 esu hizmeti nedir? Standart kullanıcılar bu hizmetten faydalanamayacak. Bu hizmet sadece toplu lisans alımı yapan küçük ölçekli firmalar ve şirketler için geçerli olacak.

Öyle ki sürümlerdeki desteğin kesilmesi bu toplu Windows lisansları alanlar için bir güvenlik sorunu yaratacağı için Esu hizmeti önemli. ESU, Windows 7 Professional ve Windows 7 Enterprise için kullanılabilir. ESU teklifi 1 Nisan 2019’dan beri Toplu LisansLama Hizmet Merkezi’nde (VLSC) mevcuttur. Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri, 2 Aralık 2019 Pazartesi gününden itibaren Bulut Çözüm Sağlayıcılarından (CSP) sunulacaktır. Windows 7 sürümünün desteği 14 Ocak 2020’de son bulacak. Bu süreden sonra Esu hizmetini hizmet sonuna kadar alabilirsiniz. Herhangi bir son tedarik süresi söz konusu değil.

İlginizi Çekebilir: Influencer Marketing nedir?

Ne Zamana Kadar Esu Kullanılabilir?

Tabiki de bu hizmet de sonsuz değil. Bu hizmet için de son tarih 2023 yılı. Yani Windows 7 sürümü için verilecek en son tarih 2023 yılı. Bu tarihten sonra Windows 7 sürümüne tamamen veda edilecek. Zaten standart kullanıcılar için miadı dolmuş olan bu sürüm giderken sizi üzmemesi için sürümünüzü yükseltmeniz tavsiye edilebilir.

Windows 7 Esu hizmeti nedir sorunuzu biraz da olsa cevaplaya bildiysek ne mutlu bize. Yeni gelişmeleri kaçırmamak için takipte kalmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca görüş, öneri ve düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak bilgi alışverişi yapabiliriz. Unutmayın bilgi paylaştıkça güzeldir…

 

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak