Whois Gizleme Nedir? Ne işe Yarar? 1

Whois Gizleme Nedir? Ne işe Yarar?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Alan adı sahiplerinin çeşitli kişisel bilgilerini sakladığı veya açık olarak kalmasına sebep olan kişisel bilgilerin yer aldığı bölüme whois denir. Bu yazımızda alan adı sahiplerinin neden whois bilgilerini gizlemesi gerektiği ne işe yaradığı hakkında sizlere detaylı bir şekilde makale yazısı ele alacağız.

Aslında whois bilgilerinin yani kişisel bilgilerinizin gizli kalıp kalmamasına alan adı sahibi belirlemektedir. Bu tamamen kişinin insiyatifine kalmış bir şeydir.

Whois Gizleme Nedir?

Whois gizleme alan adı sahiplerinin kişisel bilgilerini gizli olarak ayarlanarak o alan adı sahibinin kim olduğunu sorgulamak istediklerinde erişime izin vermemesi anlamına gelmektedir. Whois gizleme yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi, kişinin insiyatifine kalmış bir uygulamadır.

Whois Gizleme Nedir? Ne işe Yarar?

Whois Gizleme Nedir? Ne işe Yarar?

 Whois Gizleme Ne işe Yarar?

Yukarıda whois gizleme nedir? Sorusuna doğru bir şekilde cevap aradığımızı düşünüyorum. Şimdi de whois gizleme ne işe yarar? Sorusuna gelin detaylı bir şekilde ele alalım. Whois gizleme aslında her kullanıcı için önemli bir uygulamadır. Whois bilgileri ICANN sisteminde verilerinizin kayıt edildiği ve dilerse kullanıcılar buradan sizin kişisel bilgilerinize ulaşım sağlayabileceği bir uygulamadır.

O domaine sahip olmak isteyen kötü amaçlı kişiler buradaki kişisel bilgilerinizi ele geçirerek, size ulaşmayı deneyebilir. Bunun yanı sıra mail adresiniz üzerinden size spam mail atmanın yanı sıra sizin canınızı sıkacak maillerde gönderebilir.Bu kadar önemli olan whois bilgilerinde ne tür bilgilerinizin kayıt altına alındığını dilerseniz maddeler halinde belirtelim.

  • Alan adı kaydeden kişinin ismi
  • Alan adı kaydeden kişinin adresi veya adresleri
  • Kullanmış olduğunuz hostinge ait sunucu bilgileriniz
  • Alan adınızın kayıt tarihi ve bitiş süresi
  • Alan adı kaydedenin iletişim bilgileri

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler whois bilgilerinde otomatik olarak kayıt altına alınan bilgilerdir. Bu açıdan bilgilerinizi saklamak ve kötü amaçlı kişilerin eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Şu zaman işinize yaramasa bile ilerleyen dönemlerde whois bilgilerinizin gizliliği, büyük önem arz edecektir.Whois Bilgileri Nasıl Gizlenir?

Alan adını tescil etmiş olduğunuz şirketin müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek, whois bilgilerinizin gizlenmesini istediğinizi söylerseniz, whois bilgilerinizi gizleme işlemi yapmaktadır. Kısaca whois bilgileri nasıl gizlenir? Sorusuna en net cevabı domain satın almış olduğunuz şirket ile iletişime geçerek daha sağlıklı bilgi edinmenizi sağlamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak