White Hat ve Black Hat Nedir? 1

White Hat ve Black Hat Nedir?

Yazar Osman ALKAN
4 yorumlar

Web site sahiplerinin sitelerini tanıtım aşamasında en çok karşılaştığı kavramlardan biriside White hat ve black hat kavramlarıdır. Bu makale yazımda White hat ve black hat nedir? Sizler için detaylı bir şekilde incelemeye çalışacağım.

Öncelikle bu kavramların anlamlarına bakacak olursak, etik ve yasal olan diğer tarafta ise etik olmayan ve sitelere genel manada zarar veren link çalışması olduğunu söyleyebilirim.

White Hat Nedir?

White hat seo açısından önemli ve doğal link çalışması olarak adlandırabiliriz. Web masterların etik olmayan hareketler den uzak durup sitenin gelişimini doğal bir şekilde sürdürmesini sağlamaktadır. Kısaca White hat seo adına anlatılan tüm etik terimlerin hepsine verilen genel ad olarak adlandırabiliriz.

Avantajları Nelerdir?

  • Sitenin gelişimi biraz daha yavaş ama kalıcı çalışmadır
  • Google ve diğer arama motorlarını kandırmaya yönelik bir çalışması yoktur
  • Siteye fayda sağlayacak en önemli seo çalışmasıdır.

Black Hat Nedir?

Black hat seo yöntemi sitenizi kısa süreliğini belli bir noktaya getirebilir ancak Google ve diğer arama motorları bu çalışmanızı fark ettiğin de sitenizi cezalandırarak her anlamda sitenizi negatif bir yönde etkilemektedir.

İlginizi Çekebilir: Seo Uyumlu Makale Yazarak Para Kazanma

Genel olarak seo çalışması yapan firma ve kişiler black hat seo yöntemini önermemektedir. Bu hiçbir zaman site sahiplerine bir fayda sağlamamaktadır. Black hat çalışmaları eski zamanlarda sitelerin hit kasmasına ve sıralamalarda ilerlemesine fayda sağlamış olsa da şuan Google tarafından kesinlikle cezalandırılmaktadır.

White Bat ve Black Hat Nedir?

Bu yüzden hiçbir web master a böyle bir çalışma yapmasını ilerleyen zamanlar için önermiyorum. Black hat web site sahiplerinin farklı sitelerden kendi çalışmaları ile tanıtım ve link paylaşımı yapmasıdır. Bu fark edilince çok zararı bulunmamaktadır.

Dez Avantajları

  • Kısa süreliğine web sitelerine fayda sağlasa da arama motoru botları bu durumu fark edince siteyi oldukça ağır bir şekilde cezalandırmaktadır.
  • Siteniz uzun vadeli ve hedeflemiş olduğunuz bir çalışma var ise çok zarar vermektedir.
  • Günümüzde pek fazla kullanılmamaktadır.

Not: Kısaca black hat ve White hat bu şekilde tanımlayabiliriz. Sizlerde web site sahibi iseniz böyle kesinlikle organik çalışmalar yapınız. Sizlerinde bu konuda görüş, öneri ve düşünceleri var ise yorum kısmına belirtmenizi rica ediyorum.

İlginizi Çekebilir

4 yorumlar

oguzhan 9 Ocak 2019 - 10:22

Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

Cevap
OsmanALKAN38 9 Ocak 2019 - 19:26

Oguzhan bey, yorumunuz için teşekkür ederim.

Cevap
Kenar Yazarı 4 Mart 2019 - 19:25

Yıllar önce duyduğum terimlerdi. Önceleri sadece hack işi ile uğraşanların niyetlerini belirtmek için tanımladıkları terimlerdi. Sonradan SEO çıktı ve bu alanda da benzer niyetle kullanılmaya başlandı.
Bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Cevap
OsmanALKAN38 4 Mart 2019 - 19:28

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Cevap

Yorum bırak