Web Site Zararlı Link Engelleme 2

Web Site Zararlı Link Engelleme

Yazar Osman ALKAN
4 yorumlar

Webmasterların en çok da dikkat etmesi konulardan birisi de web site zararlı link engelleme işlemidir. Bu konu hakkında gerekli işlemler yapılmaması halinde arama motorları botları tarafından pekte hoş karşılanmayarak, aramalarda sitelerin daha alt kısımlarda çıkarak siteniz veya kişisel blogunuza gelen ziyaretçi sayısında azalmalar olacaktır.

Durum böyle olunca sizler için bu blog yazımda web site zararlı link engelleme nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Sizlerde bu blog yazım sayesinde web sitenizde bulunan zararlı linkleri engelleyebilecek, sitenize karşı yapılan anti seo çalışmalarına engel olabileceksiniz.

Öncelikle web sitenize zararlı linkleri Google Search Console üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Daha doğru bir deyim ile sizin sitenize çıkış yapılan tüm sitelerin url adreslerini Google Search Console girdikten sonra,  bağlantılar sekmesine tıklayınız.

Buradan da en çok bağlantı veren siteler kısmından sizin kişisel blogunuza veya web sitenize hangi siteler link vermiş bunu görüntüleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Google Link Kısaltma Nasıl Yapılır?

Zararlı Link Tespit Etme Nasıl Yapılır?

Sayfayı açtıktan sonra sizin sitenize link veren siteleri hem ziyaret ederek hem de hangi sayfanıza link verdiğini kontrol ederek işleme başlayabilirsiniz. Burada site sıralaması, aktif takipçi sayısı, web sitenin güncellenebilirlik durumu gibi çeşitli konularda incelemeniz durumunda size zarar verdiğini düşündüğünüz siteleri bir not defterine kayıt etmeniz gerekmektedir.

Web Site Zararlı Link Engelleme

Bu işlemi de yaptıktan sonra, tekrara Google Search Console girmeniz gerekmektedir. Bunun öncesinde, sizin sitenize zarar verdiğini düşündüğünüz siteleri alexa sıralamalarına bakarak da kafanızda bir şeylerin canlanmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Google Adsensen Onaylamanın Kolay Yolu

Sonuç olarak; https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main adresine giriş yapınız. Açılan sayfadan engellemek istediğiniz siteyi seçip bağlantı reddetme butonuna tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfadan da tekrar bağlantıları reddet e tıklamanız gerekiyor.

Sonrasında seçmiş olduğunuz bağlantılar google gönderilerek sizin sitenize hiçbir şekilde bir daha link çıkışı yapamayacak şekilde engelleyerek web sitenize zarar veren linkleri kontrol etmiş oluyorsunuz.

Sizlerinde bu konuda sormak istediğiniz sorunuz var ise yorum kısmına belirterek en kısa sürede cevaplayacağımı da hatırlatmak isterim. Ayrıca aşağıda bulunan diğer yazılarıma da göz fırlatabilirsiniz. (:

İlginizi Çekebilir

4 yorumlar

Mikail Avcı 28 Nisan 2019 - 21:44

Faydası ve kalitenin kokusu bilgisayarın ekranlarından burnuma tüttü kardeşim emeğine sağlık <3

Zararlı link engellersin artık 😀

Cevap
OsmanALKAN38 1 Mayıs 2019 - 14:21

Değerli yorumun için teşekkür ederim kardeşim. (:

Cevap
Tesettürlü Elbise 11 Mayıs 2019 - 12:46

Çok teşekkür ederim yazınız için, gerçekten faydalı ve emek içeren bir yazı olmuş

Cevap
OsmanALKAN38 11 Mayıs 2019 - 18:18

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim

Cevap

Yorum bırak