Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır? 1

Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Günümüzün sürekli kendini yineleyen teknoloji çağında insanların dijital verilerini, web site güvenliğini alma da en üst seviye de olması gerekmektedir. Tabi, eğer kaliteli bir web sitesi kurmak istiyorsanız.. Bunun yanında kurulan çeşitli blog’lar içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Bugün ki, yazımızda web site güvenliği nasıl sağlanır detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağız.

Web site güvenliğini sağlamak demek, site içinde oluşturmuş olduğumuz içerikleri sağlama almak başka birileri tarafından kullanılmasını engellemek, veri tabanımızı doğru bir şekilde korumak anlamına gelmektedir. Web site güvenliği bu derece konuları girmiş olduğu için büyük önem arz etmektedir.

Web site güvenliği için çeşitli eklentiler kurarak admin panelimizi korumamız mevcuttur. Bunlardan bir kaçına değinecek olursak, 2 adımda admin paneline giriş yapmak ( bu sayede admin paneline ulaşmadan önce bir kullanıcı adı ve şifre isteyecektir )bunun yanı sıra eğer wordpress eklentisini web sitesi alt yapısı olarak kullanıyorsak, wp-admin panel bölümünü gizleyerek de yapabiliriz. Bunlar kötü amaçlı kişilerin web sitenizi hacklemesini engelleyecek unsurlardır.

Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Diğer yandan Firewall eklentisi ile de güvenliğinizi bir kat daha artırma şansınız olacaktır. Firewall eklentisi ücretli ve ücretsiz sürüm olarak size hizmet vermektedir. Size tavsiyem web site veya bloğunuza ciddi bir DDos atağı yok ise ücretsiz sürümünü kullanmanızdır. Bu yeni açılmış veya kişisel bloglar için uygun olacaktır. Firewall çeşitli değişik avantajları da olmaktadır. Web sitenizi ziyaret eden kişilerin ip adreslerini kontrol ederek bu sayede web sitenize giriş izni vermektedir. Bu anlamda ciddi bir süzgeç işlemi de görmektedir.
Bu anlamda Firewall güvenlik eklentisini önermekteyim. Ardından, wordfence adlı wordpress eklentisi güvenlik alanında oluşabilecek çeşitli saldırılara karşıda web site güvenliğinizi sağlamaktadır. Kısaca wordfence den bahsedecek olursak, DDos, wp-admin panel bölümü gibi bunun yanı sıra hatalı dizin giriş denemelerine de karşı sizi koruyacaktır. Admin panelinize kötü amaçlı kişiler ulaşmış olsa bile, 3 defa şifreyi veya kullanıcı adını yanlış girdiklerinde, ip adresini engellemektedir. Bunun için bu eklentiyi size önermekteyim

Tam Anlamında Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Web Site Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bu şekilde bir soruya cevap vermek gerçekten güç bir durumdur. Çünkü öncelikle, sürekli farklı exploitler oluşmakta ve yeni yeni güvenlik açıkları çıkmaktadır. Eğer web sitenizi güvenlik anlamında kusursuz hale getirmek istiyorsanız, Firewall hizmetini aktif hale getiriniz. Bunun yanı sıra kullanmış olduğunuz alt yapıya göre ek güvenlik eklentilerini yükleyin-iz. Web sitenizde yüklü pulinglerin herhangi bir açığı var mı diye kontrol ettiriniz. Bunun yanında tam anlamıyla gönül rahatlaması istiyorsanız, sitenize Pentest çalışması yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak