Ücretsiz En Kaliteli Vektörel Çizim Sitesi 2

Ücretsiz En Kaliteli Vektörel Çizim Sitesi

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Bugünkü yazımızda sizlere ücretsiz ve kaliteli vektörel çizim sitelerinin hangileri olduğunu ve burada ne tür çalışmalar yapabileceğinizi kısaca bahsedeceğiz. Bu sayede kullanıcılarımız en kısa zaman da doğru vektörel çizimler yapabileceklerdir. Vektörel çizim diğer çizim yöntemlerinden farklı olarak, çözünürlük kaybı olmayan yani görüntü kalitesinde hiçbir şekilde, bir kayıp yaşanmayan çizim şekline vektörel çizim adı verilmektedir.

Vektörel çizimin diğer ve en önemli özelliği ise, vektörel bir grafiği herhangi bir görüntü bozukluğu yaşamadan, küçültebilir veya büyütebilirsiniz. Vektörel çizimin temeli yani ana maddesi, matematiksel bir sistem olduğundan dolayı grafikler de bir kayıp yaşamazsınız. Bundan ötürü grafikler de de herhangi bir şekilde pixsell veya bozukluklar yaşanmamaktadır.

Çözünürlük anlamı olan Bitmap grafiklerine bakacak olursak, yan yana veya alt alta olmak üzere düzenlenmiş olan bir grafik türüdür. Bitmap grafikler vektörel çizimlere göre tam anlamıyla özgün değildir. Yapmış olduğunuz vektörel çizimler, Bitmapp çözünürlük ayarlarından ayrı olarak oluşan görüntü kalitesinde bir bozukluk veya kayıp oluşturmamaktadır.

Vektörel Çizimlerde Oluşturulan Grafik Formatları Nelerdir?

Vektörel çiziler oluşturulurken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların yanı sıra aşağıda bulunan komut ve formatlara dikkat etmenizi önermekteyim.

  • ai: (Adobe illustrator Programı) İle bağlantılı Olan Dosya Formatı.
  • .svg: (Scalable Vector Graphics) W3C Standartlarına uygun olan Vektör Formatıdır.
  • .cdr: (Corel Draw Programı) ile Uyumlu Olan Vektör Dosya Formatı.
  • .eps: (Vektörel Çizim Programları) Tarafından Desteklenen ve Uyumlu Olan Vektör Formatı.
  • .wmf: (Windows Meta File) Microsoft tarafından oluşturulan vektörel formatlardır.

Vektörel Çizim Programları Nelerdir?

İnternet üzerinden baktığımız da birçok vektörel çizim programları bulunmaktadır. Ancak aralarında en kaliteli ve işlevsel olarak fazla özelliği bulunan programları birazdan sizlere bahsedeceğiz.

Adobe illüstratör

 Vektörel çizimler arasından şimdiye kadar oluşturulan en iyi programlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz. Profesyonellik açısından da daha kaliteli ve güzel çalışmalar çıkartmaktadır. Diğer adobe programları ile birlikte, maxsimum seviye de uyumluluk oranı ile de çalışmaktadır. Bu özelliği ile diğer programlardan ayrılmaktadır.

Adobe Photoshop :

Diğer bir  vektörel çizim sitesi, Adone Photoshop programını inceleyeceğiz. Diğer vektörel çizim programlarına bakarak farklı bir özelliği bulunmasa da vektörel çizimler için işimize yarayabilir. Adobe Photoshop Pixel alt yapılı olarak oluşturulmuş olan bir programdır.

Vektörel Çizim Siteleri

  1. Vektorelcizim.net
  2. Vecteezy.com
  3. VectorPortal.com

Acil ve önemli durumlarda veya vektörel çizim yapmak istediğinizde hemen bir vektörel çizim sitesi veya sizin için uygun olan bir web site bulamaya bilirsiniz. Sizin için birazdan en uygun ve kolay vektörel çizim sitelerinden bahsedeceğiz. Buralarda daha rahat ve hızlı bir şekilde işleminizi yapabileceksiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak