Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 2

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Bu yazımızda Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler neler detaylı bir şekilde ele alacağız. Üniversite tüm gençlerin hayali ve gelecek yaşantısında nasıl bir hayat, nasıl bir meslek istiyor ise, o alanda kendisini geliştirip meslek haline getireceği yer olarak söyleyebiliriz. Ancak yanlış anlaşılma olmasın, üniversite bir iş kapısı değil hangi alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız o alanda lisans eğitimi almanız demektir.

Meslek mi? İstediğin Bölüm mü?

Üniversite tercihleri yaparken herkesin aklına takılan bir soru vardır. Bu soru, mesleki olarak önü açık olan bir bölüm mü, yoksa kendi hayalini kurduğun yapmak istediğin iş mi? Böyle bir soruya verilecek tek cevap kendi yapmak istediğiniz iş olarak kesin bir cevap veririm. Kendimden yola çıkarsak ben Kastamonu üniversitesinde sağlık hizmetleri okuyorum.

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki neden? Daha çok iş bulma olanağım olduğu için. Ama bu benim hayatımda yaptığım en büyük hatalardan birisidir. Çünkü ben her zaman hayalini kurduğum meslek olan gazetecilik okumak isterdim. Sizlerde mesleki yönden değilde, hayalini ve gelecek yaşantınızda yapmak istediğiniz meslek olan bölümü seçin bu şekilde ileride işsiz bile kalsanız, geriye dönüp baktığınızda bir hayal kırıklığı yaşamazsınız.

Tercih Edilecek İlin Önemi Var mı?

Böyle bir soruya cevap vermek çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir bölüm seçmek kadar bir bölümü okuyacağınız ilde hem sizin meslek kariyerindeki gelişiminiz hem de iş bulma olanağınız için çok yüksek olacaktır. Büyük illeri tercih etmeniz böyle bir durumda her zaman ön planda olacaktır. Çünkü büyük iller de okuyacağınız bölüm ile alakalı staj yapma olanağınız hem yüksek olur hem de kendinizi geliştirmek için o alanda daha önceden çalışmış veya okumuş kişiler ile çeşitli alanlarda buluşma, görüşme, size yol göstermesi daha iyi olacaktır.
İleriye Dönük Kariyer Planları

Bu anlamda eğer ileriye dönük kariyer planları yapacaksınız, size daha iyi bir bilgi ve tecrübe sunmaları için çeşitli üniversitelerin tercih zamanı açmış olduğu stant ve rehberlik hizmetlerine başvurun. Bu şekilde sizin ileriye dönük nasıl bir plan yapmanız gerektiği hakkında size bilgi sağlayacaklardır. Ayrıca çevrenizde tanıdığınız uzman kişilere veya okul rehberlik hocalarınıza bu konular hakkında sorular sorabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak