Trabzonda Gezilmesi Gereken Yerler 5

Trabzonda Gezilmesi Gereken Yerler

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Doğu kara-denizin en önemli illerinden biriside Trabzondur. Birazdan sizlere 7 günlük geçirmiş olduğum Trabzon kampından , Trabzon’un nasıl bir yer olduğunu, gezilmesi ve ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerinden kısa kısa kendi özgün çekmiş olduğum fotoğraflar ile de göstererek, anlatmaya çalışacağım. Buradan sizlere Trabzon anlatmadan önce, nüfusu ve genel özellikleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

En son kontrol edilen Trabzon nüfus sayısına baktığımızda 2016 verilerine göre, 779.379 kişi olmaktadır. Bunların 385.009’u erkek, 394.370 kişi ise kadın nüfus oranıdır. Nüfusun genel kısmının 30 yaş üstü kısmı oluşturmaktadır. Trabzon da geçim kaynağı olarak deniz turizm önde geldiğini söylemeden geçemeyiz.

1-  Atatürk Köşkü

Trabzonda Gezilmesi Gereken Yerler

Trabzonda Gezilmesi Gereken Yerler

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK için Trabzon’a ilk ziyaret ettiğinde, burada konaklamıştır. Bunun anısına düzenlenerek, restore edilerek hem gelen ziyaretçilerin kullanımına sunulmuş hemde Atatürk köşkü olarak restore edilmiştir. Bunun yanı sıra olduğu konum anlamıyla, denize karşı çok güzel bir manzaraya sahip olan Atatürk evini söylemeden geçemeyiz. Kültürel açıdan bilgi Almak isteyen kişiler için öncelikli olarak ziyaret etmesi gerektiği yerlerden birisidir.

2-Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzonda Gezilmesi Gereken Yerler

Trabzonda Gezilmesi Gereken Yerler

Trabzon’a, İstanbul’dan kaçan Bizanslıların, yaptırmış olduğu bir müzedir. Kral I. Manuel tarafından 1250 yılında yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Bu açıdan kültürel bir miras olarak da her yıl düzenli bir şekilde ziyaretçi çekmektedir. Ayasofya adı kelime manası ise, Kutsal bilgelik anlamına gelmektedir. Dini bir ibadet merkezi olarak da zamanında yapıldığını söyleyebiliriz.

3-  Sümela Manastırı

Trabzonda Gezilmesi Gereken Yerler

Trabzonda Gezilmesi Gereken Yerler

Trabzon deyince akla gelen, ziyaret edilmesi gereken en önemli mekanlardan biriside Sümela Manastırıdır. Sümela Manastırı, Trabzon’un maçka ilçesinde bulunmaktadır. Sümela manastırı, halk arasında Meryem ana olarak da bilinmektedir. Genel olarak oluşturulan vadiden, 300 metre yükseklikte olup burayı ziyaret etmek istediğinizde biraz efor sarf etmeniz gerekmektedir.  Sümela manastırı şuan restorasyon aşamasındadır.  Restorasyon aşamasının ardından, ziyaretçilere kapılarını açacaktır. Sümela Manastırı sadece yurt içi değil, yurt dışından da yoğun ilgi ve talep görmektedir. Buralardan da çeşitli ziyaretçiler gelmekte ve düzenli bir şekilde turlar düzenlenmektedir.

4- Trabzon Müzesi

Trabzonda Gezilmesi Gereken Yerler

Trabzonda Gezilmesi Gereken Yerler

Trabzon ilinin yanı sıra diğer illerde de çeşitli müzeler bulunmaktadır. Bunlardan biriside Trabzon’da olan, Trabzon müzesidir. Trabzon ve ilçelerine ait çeşitli kültürel yapı ve malzemeleri içerisinde barındıran müze, geçmişten geleceğe bir ışık tutma özelliğini de içinde barındırmaktadır. Çeşitli kesici ve delici aletler bulunması,  yanı sıra eski zamanlara ait birçok araç-gereç bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak