Sosyal Medya Hesap Güvenliği 4

Sosyal Medya Hesap Güvenliği

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Hem ünlüler alanında olsun hem normal sosyal medya kullanıcıları olsun, hemen hemen herkesin başına sosyal medya hesaplarını korurken,nasıl bir güvenlik önlemi alacağınıza dair bir problem vardır. Sosyal medya hesapları derken (İnstagram, Facebook, Twitter) gibi alanlardan bahsetmekteyim. Birazdan bahsedeceğimiz bu alandaki konuları dikkatli bir şekilde sosyal medya hesaplarınıza uygularsanız hacklenme gibi ihtimaliniz çok ama çok azalacaktır.

Öncelikle kullanmış olduğunuz sosyal medya hesaplarımızın güvenliği sağlamak için, kullanmış olduğumuz hesapları için mail adresini onaylayın. Bu sizin için temel işleminiz olsun. Ardından sosyal medya hesaplarınızda kullanmış olduğunuz mail adresine, sahte linklemeler göndererek sizin bu linklere tıklamanızı sağlamak isterler. Buda tamamen karşı taraftaki kişinin sosyal mühendisliği ile alakalı olan bir şeydir.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Siz, mail adresinize gelen bağlantıya tıkladığınız anda, keylogger tarzı yazılmış olan bir virüs ise tüm klavye tıklamalarınız ekran görüntüsü ile birlikte karşı tarafa gidecektir. Buda hackerlar tarafından sosyal medya ve diğer hesaplarınızın ele geçirildiği anlamına gelmektedir. Bu yüzden mail adresimize gelen her bağlantıya tıklamayınız. Bu temel güvenlik önlemlerinden birisidir.

Doğrulama Kodu Kullanın

Sosyal medya hesaplarınızda kullanmış olduğunuz şifreler ilk olarak akla gelmeyecek, tahmin edilmesi zor ve karışık (büyük küçük harf ve rakamlar) dan oluşması sizin güvenliğiniz için diğer bir noktadır. Bunun yanı sıra kullanmış olduğunuz sosyal medya hesaplarında 2 Adım İle Doğrulama seçeneğini tıklayınız.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

2 Adımda Doğrulama Seçeneği demek sizin kullanmış olduğunuz hesaplara giriş yapmak istediğinizde cep telefonunuza bir doğrulama kodu gelecektir. Bu doğrulama kodunu girdikten sonra sosyal medya hesabınıza giriş yapabileceksiniz. Size mail yoluyla virüs bulaştıran bir kişi olmuş olsa dahi cep telefonu doğrulama kodunu alamayacağı için hesabınız yine de güvenliği sağlayacaksınız dır.

Paylaşımlar ve Gizlilik Ayarları

Sosyal medya hesaplarınızda Ayarlar sekmesinden uygulamaya tıklayarak, ayarlarınızı, gizliliğinizi paylaşımlarınızı kim tarafından görülebileceğini ayarlayabilirsiniz. Bunlar sizin hesabınızın güvenliğini sağlamada etkili olan diğer bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Medya Hesap Güvenliği

Sosyal Medya Hesap Güvenliği

Yukarıda anlatmış olduğum işlemler ardından aslında sosyal medya hesabınızın hacklenme olasılığı oldukça güçtür. Çünkü hem doğrulama işlemi hem mail güvenliği sağlamanız kötü amaçlı kişilerin işini baya zorlayacaktır. Bunun yanı sıra sosyal medya hesaplarınızda özel mesaj yolu ile veya direk mesaj ile sizin tanımadığınız veya güvenli olmayan bağlantılara da tıklamayınız. Ayrıca bu yazının hazırlanmasın’da yararlandığımız kaynaklardan biriside https://seotech.com.tr/sosyal-medya-hesaplarini-guvence-altina-almak/ yazısıdır. Okumanızı tavsiye ederim.

Bu işlemleri yaparken herhangi bir şekilde soru sormak isterseniz official@osmanalkan.com.tr adresine mail atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak