Siber Sigorta Nedir? 1

Siber Sigorta Nedir?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Son günlerde çevremden ve sosyal medya üzerinden siber sigorta nedir? Şeklinde birçok soru soran ve bu sorulara doğru ve net cevap arayan kişiler olduğunu gördüm. Bugün ki, yazımızda siber sigortanın ne olduğunu detaylı bir şekilde ele alacağız.

Gün geçtikçe siber saldırıların artması, çeşitli güvenlik zafiyetlerini ortaya çıkarmak isteyen kötü amaçlı hackerların olması büyük şirket veya küçük şirket fark etmeden güvenlik anlamında en üst seviyeye çıkması anlamına gelmektedir. Her kurumun kendi bünyesinde yaptırmış olduğu pentest çalışmaları mevcuttur.

Bu çalışmaları kendi içinde ve dışardan anlaşmış oldukları siber güvenlik uzmanları tarafınca düzenli aralıklar ile kontrol edilmektedir. Özellikle pentestin son günlerde özellikle adından sıkça duyurmasının sebebi de gittikçe yeni açıkların çıkması ve sitelerin hacklenmesidir. Bu anlamda pentest önemli bir uygulamadır.
Doğruyu söylemek gerekirse geçen haftalarda kişisel bloğum olmasına rağmen yeni bir sunucuya geçiş yaparak, pentest çalışmasını bende bloguma yaptırdım. Gerçekten de faydasını gördüm. Kendi koymuş olduğum çeşitli güvenlik eklentilerinin açıklarının kontrol ettikten sonra tam anlamıyla bloğumun koruma altına alındığını hissettim.

İşte tam da yukarıda bahsettiklerim den sonra en önemli çalışma siber sigortalar olmaktadır. Özellikle kurumsal firmalar bu alanda büyük ilgi göstererek herhangi bir hacklenme durumunda doğabilecek maddi zararlarını en aza indirmeyi hedeflemiştir. Kişisel olarak siber güvenlik sigortasını bir araç sigorta şirketi olan Anadolu Sigorta’da yapmaya başlamıştır.

Siber Sigorta Nedir?

Siber Sigorta Nedir?

Siber Sigortanın Avantajları Nelerdir?

Siber sigortanın aslında birçok avantajı bulunmaktadır. Kısaca bunlardan bahsedecek olursak; öncelikle sizin web sitenizin güvenlik anlamında bir açığı var ise anlaşma şartlarına göre size bildirmektedir. Bunun yanı sıra, herhangi bir hacklenme durumunda maddi zararlarınızı karşılamaktadır. Ancak bunun da belli başlı prosedürleri bulunmaktadır. Siber sigortanın bu anlamda en önemli özelliği bence budur.

Daha sonra, web sitenize sızma testleri yapmaktadırlar. Bunlar sıra ile, White box black box ve gray box olarak adlandırabiliriz. Anadolu sigortanın yanı sıra, Allianz sigorta Zürich sigortası da siber güvenlik sigortaları yapmaktadırlar. Giderek siber sigorta yapan şirketin artması ile fiyat ve bilgi alanında size de faydası olacaktır.

Siber Sigorta Nedir?

Siber Sigorta Nedir?

Neden Siber Sigorta Yaptırmalıyım?

Böyle bir soruya en doğru cevap, günümüzde sürekli artan siber saldırılar ve ortaya çıkan yeni exploitler olmasını söyleyebiliriz. Bu gibi saldırılara karşı, siz müşterileriniz ile daha sağlıklı bir şekilde işlem yapabilmeniz için en önemli olmazsa olmaz özelliklerinden biriside siber sigortaların olmasıdır. Bu sayede maddi ve manevi zarar durumunda en az risk ile ayrılırsınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak