Server Nedir? Server Türleri Nelerdir? 1

Server Nedir? Server Türleri Nelerdir?

Yazar Osman ALKAN
1 yorum

Server kelimesinin türkçe anlamı, sunucu demektir. Adından da anlaşılacağı üzere sunucu üzerinde, mevcut olan bir veya birden fazla veriyi ağ bağlantısı aracılığıyla, farklı İnternet kullanıcılarına ileten sisteme server adını veriyoruz. Günümüzde İnternet siteleri başta olmak üzere, İnternet bağlantısı gerektiren her türlü uygulama verileri server da saklar ve kullanıcı tarafından talep edildiği takdirde bilgileri isteyen bilgisayara sunucudaki verileri iletir. Kısacası server donanımlarını teknolojik açıdan pek çok yerde kullanıyoruz. Server bir web sitesi yönetimi için olmazsa olmaz uygulamalardandır.

Server Türleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aslında İnternet ortamında her türlü hizmet server üzerinden sağlandığı için pek çok server türleri de bulunmaktadır. Bunlardan bazılarına değinecek olursak, file server ve web server ile başlayabiliriz. File server, adından da anlaşılacağı üzere dosya barındırma imkanı tanıyan sunuculardır. Günümüzde pek çok indirme sitesi, verileri bu serverlerda depoluyor. Web server ise İnternet sitelerinin bilgilerini depolayan sunucu çeşiti dir. Örneğin X sitesine giriş yapacağınız zaman otomatik olarak X sitesinin sunucusu devreye girerek sunucudaki mevcut bilgileri size aktarıyor.Bu yüzden File Server önemlidir.

Bunun yanı sıra, farklı olarak mail server ve database server da günlük hayatta en çok işimize yarayan sunucu çeşitlerinden birisi. Database server ile uygulamalardaki, İnternet sitelerindeki veriler depo edilir. Örneğin X sitesinde kayıt olurken mail ve şifre seçtiniz. Bu bilgiler veri tabanına gönderiliyor ve giriş işlemi olacağı zaman bilgilerin eşleşmesini takdirde kullanıcı girişine veritabanı sunucusu izin vermiyor.

Mail server, adından da anlaşıldığı gibi günlük hayatımızda kullandığımız e-postaların iletişimini sağlayan sunuculardır. İyi ama birden fazla mail server var. Bunlar birbiriyle nasıl iletişim kuracak? Varsayalım Google mail server kullanıcısı Yahoo mail server kullanıcısına e-posta gönderdi. Google mail server öncelikle bu iletiyi alıp Yahoo servera sunar. Kendi içerisinde bu maili yorumlayan server, alıcı kısmında adresi bulunan mail sahibi kullanıcısına iletiyi servis eder ve bu sayede iki mail sunucusu arasındaki iletişim ve veri aktarım işlemi tamamlanmış olur.

Kısaca server türlerinden bu şekilde bahsedebiliriz. Proxy server’lara baktığımızda, herhangi bir ağ üzerinde bulunan trafiği azaltmak amacıyla, ( yanıt süresi kısaltmak) için kullanılan sunucular diyebiliriz. Ayrıca proxy server ile ağımızda bulunan virüslerinde yayılmasını önlemektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak