Muğlada Gezilecek Yerler Neresidir? 5

Muğlada Gezilecek Yerler Neresidir?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Muğla, kaliteli konutlarıyla modern şekilde yapılandırılmış, yeşili ve deniziyle eşsiz güzellikteki illerimizden birisidir. Deniz turizmi açısından en çok tercih edilen il olan Muğla, her yıl, yerli-yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Bodrum, Fethiye, Marmaris, Ortaca, Yatağan, Dalaman, Kavaklıdere, Menteşe, Seydikemer, Datça, Köyceğiz, Milas ve Ula olmak üzere toplam 13 ilçesi bulunan Muğla’nın,  gerek merkezi gerek ilçelerinde olsun, her mevsim sakin ve huzurlu bir yaşam imkanı bulunmaktadır.

Muğla’nın tatilciler tarafından en çok tercih edilen ili, Bodrum‘dur. Bodrum’un ekonomisi, genelde turizme dayalıdır. Tarihi yapısı, küçük şirin evleri, rengarenk çiçeklerle dolu sokaklarıyla, her mevsim gönül rahatlığıyla ziyaret edilebilecek bir ilçedir. Çeşitli su sporlarına elverişli denizi ve yüksek sıcaklıklarıyla yaz turizminin önde gelen adresi olan Bodrum, sonbahar ve kış mevsiminde de ayrı bir güzelliktedir. Bodrum’u ziyaret etmek için en uygun mevsim sonbahardır. Çünkü, tatilci yoğunluğu bu mevsimde azalmakta, denizin ve gezmenin tadını çıkarmak için özellikle ekonomik açıdan imkanlar artmaktadır. Tatil için Bodrum’u seçenlere, konaklama için hizmet veren otel ve pansiyonlarda, her ihtiyacı karşılayacak imkanlar sunulmaktadır. Eğlence, spor, gezi, adrenalin ve huzur adına aranan herşey Bodrum tatilinde mümkündür. Ayrıca, küçük ve şirin sokaklarında, yöreye özgü küçük el sanatlarının satışını yapan esnaflar da, Bodrum’a ayrı bir güzellik katmaktadır.

Muğla’nın, Bodrum’dan sonra  tatilcilerin gözdesi olan ikinci ili Marmaris‘tir. Marmaris, yerleşim açısından Bodrum’a nazaran daha düzenlidir. Gezilip görülecek tarihi mekanlar ve doğal güzellikler açısından da seçeneği bol bir ilçedir. Mağara, şelale, plaj ve koylar ile gezmenin ve eğlenmenin tadı sonuna kadar çıkartılabililir. Fiyat olarak , Bodrum’a göre daha uygundur. Eğlence mekanlarının fiyatları, her bütçeden insanın ihtiyacını karşılayacak alternatiflere sahiptir.

Muğla’nın merkezi, ilçelerine göre daha modern şekilde yapılandırılmıştır. Ülkemizin en kalabalık şehirleri arasında yer alan Muğla, her mevsim taze sebze-meyve açısından bir cennettir. Hem tatil hem de yerleşim amaçlı farklı ihtiyaçlara yönelik olarak konaklama alternatifleri bulunan Muğla’da kiralar da herkesin bütçesine hitap eden aralıklarda değişmektedir.

Fethiye ve Datça, Muğla’nın deniz turizmi açısından tercih edilen diğer illeridir. Ege’de bir doğa harikası diye nitelendirilen Köyceğiz ise, göl kenarına kurulmuş, yeşili ve oksijeni bol olan şirin bir kasabadır. Dalaman, daha çok yayla turizmi ve macera sporları için elverişli bir ilçedir. Dalaman havalimanı, Muğla’ya havayolundan ulaşımı sağladığı için, önemli bir ilçedir.

Muğla, gerek tatil gerek gezi ve eğlence gerekse kalıcı yerleşim için her türlü imkanın bulunduğu bir ilimizdir. Kaplıcaları, denizi, yaylaları, gölleri ve yazın sıcak, kışın ılıman iklimiyle her mevsim her ihtiyacın karşılanması için birçok alternatifi bulunmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak