KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar? 1

KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Kosgeb, 1990 yılında kuruluşundan günümüze kadar geçen yaklaşık 30 yılda kendi işini kurmak, ticarete atılmak, işletmesini büyütmek gibi niyetlerde olan girişimcilere devlet eliyle destek vermeyi sürdürmektedir. Uygulamalı girişimcilik eğitimi, yeni girişimci desteği, iş geliştirme merkezi desteği ve iş planı ödülleri olmak üzere 4 ana bölümden oluşmaktadır.

Kosgeb nedir diye sorulduğu zaman kısacası girişimcilere eğitim verip onları teşvikle destekleyen ve yarışmalar düzenleyerek dereceye girenleri destekleyen devlet kaynaklı bir programdır diyebiliriz. Kosgeb açılımı nedir sorusuna da “ T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı “ diyerek cevap verebiliriz.

Kosgeb, birçok farklı alanda ve türde girişimciliği desteklemektedir. Kosgeb desteği alabilmek için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar teşvik alınması istenilen işe ve duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat hemen hepsinde ortak nokta verilecek olan Kosgeb kursları ve sertifikalarının başarıyla alınmasıdır.Özellikle son yıllarda devlet destekli iş alanlarının artması ve desteklerin maddi olarak büyütülmesi gibi hususlar göz önünde bulundurulduğunda Kosgeb hibe kredisine olan rağbetin de artmış olduğunu görmekteyiz. Desteklenen projelere ve koşullara göre hibe kredisi geri ödemesiz, faizsiz geri ödemeli gibi farklı şekillerde olabilmektedir.

Kosgep Amacı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kosgeb kuruluş amacı küçük ve orta ölçekli işletmelerin sayılarını arttırmak ve bunları destekleyerek büyümelerine yardımcı olmaktır. Özellikle kendi işini kurmak ya da mevcut işini büyütmek isteyenlere yönelik olan bu kurum, en önemli teşvik ve desteği yeni girişimcilere sağlamaktadır.

Bu desteklerden faydalanmak isteyenler Kosgeb kurslarına katılarak başarılı olmak ve sertifikayı almak zorundadır. Bir sonraki adım ise ticari işletmenin kurulmuş olmasıdır. Bu aşamada Kosgeb kredisi ya da hibesi devreye girmektedir. Erkeklere % 60 oranında girişimcilik desteği verilirken bu oran bayanlarda % 70 oranında olmaktadır.

KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar?

KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar?

Kosgep Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kosgeb başvurusu yapmak isteyen girişimciler ilk olarak kurumun veritabanına kayıt olmak zorundadır. Kaydın ardından bazı evrakların toparlanarak sunulması ve başvurunun yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında gerekli olan adımları kişiler kendileri de takip edebilir.

Bu konuda acemilik çekiliyorsa eğer, piyasada kosgeb le ilgili her türlü hizmeti sunan danışmanlık firmaları bulunmaktadır. Dilenirse bu firmalardan destek alarak hedefe doğru emin adımlarla ilerleme sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak