Kayıp ve Silinen Dosyaları Kurtarma 3

Kayıp ve Silinen Dosyaları Kurtarma

Yazar Osman ALKAN
1 yorum

Silinen dosyalarınızı kurtarma prosedürü bu yazımızda sizlerle. Bilgisayarlarımızda vazgeçilmezlerimiz vardır. Bazı dosyalarımız bizim amacıyla mühim ve bir şey olsun istemeyiz. Dosyanızı hata sonucu sildiyseniz, geri dönüşüm kutusundan kurtarabilirsiniz. Ama geri dönüşüm kutusundan da sildiyseniz ya da birisi doğrulusunda silinmiş olabilir. Bir virüs ya da yaptığınız hatalı bir prosedür de bilgilerinizi silebilir. Bu gibi haller amacıyla üzülmenize lüzum yok, silinen bilgilerinizi kurtarmak mümkün.

Neredeyse bütün hayatımızı bilgisayarlarımıza kaydettiğimiz amacıyla bize dair bütün bilgiler dijital olarak bilgisayarlarımızda saklanıyor. Okulunuza ait dersleriniz, ödevleriniz, projeleriniz olabilir. İş konumunuze ait dosyalarınız, taslaklarınız, planlarınız da olabilir, ya da sevdiklerinize ait bir şeyler..

Silinen dosyaları geri getirmek amacıyla bu yazılımı denemenizde yarar var. Evet şimdi ismim ismim silinen dosyalarınızı geri getirmeye yaklaşalım.. Bilgisayar konusu ile ilgili şu şekilde bir gerçek var ki; dosyanız silindiği vakit asliinde tamamiyle silinmiyor. Hard disk’ iniz kolay birkaç prosedürle kaybettiğiniz bilgileri yine yazılabilir duruma getiriyor.

Veri kurtarma uygulamaları ne yapıyor diyecek olursanız; diskinizin asli görevleri üstünde biraz kurcalama yapıp eski dosyalarınızı geri getirebiliyor. Çoğu hallerde da bu uygulamalar geçerli olmakta.

Kayıp ve Silinen Dosyaları Kurtarma

Kayıp ve Silinen Dosyaları Kurtarma

Silinen Dosyalarınızı Geri Getirin

Recuva Programı, kullanıcılarına silinen dosyaları geri getirmek amacıyla yardımcı olan bedava olarak dosya kurtarma uygulamaıdır. Bu uygulama Türkçe dil sekmesini de sunuyor üstelik. Recuva kullanarak; sıkıştırılmış arşiv dosyaları, büro dokümanları, resim, müzik, video dosyaları ve daha çoğu değişik formatta dosyayı kurtarabilirsiniz.

Recuva Programı 1

Recuva, size kurtarmak dilediğiniz dosya cinsini belirlemeniz amacıyla imkan veriyor. Bu sayede aradığınız dosyalara daha kolay ve süratli erişebilirsiniz. Recuva yazılımı, silinen dosyalarınız amacıyla standart arama yapabilir, standart arama neticesinde bulamadığınız dosyalar amacıyla de daha kapsamlı arama olanağı sunmaktadır.
Silinmiş dosyaları aradığınız da neticeler size ayrı bir pencere olarak verilir ve resim, video gibi dosyalar amacıyla de küçük önizleme görüntüleri sunuyor. Recuva Programı’ nı bilgisayarınıza nasıl kuracaksınız? Kurulum esnasında dilediğiniz dil sekmesini seçtikten sonra, ileri ismimda ise size yazılımı hangi diske kurmak dilediğinizi soruyor.

Programın daha süratli ve iyi çalışması amacıyla Windows’ un yüklü bulunduğu sürücüye kurulum yapmanız sizin amacıyla daha iyi olur. Kurulum bitiminden sonra, Recuva Sihirbazı küçük bir tarama ile bilgisayarınızda silinmiş olan bilgilere göz atabilirsiniz. Arama alanını daraltmanız uygulamaa yardımcı olacak daha kısa vakitde taramayı tamamlamanıza yardım edecektir.

Kayıp ve Silinen Dosyaları Kurtarma

Kayıp ve Silinen Dosyaları Kurtarma

Recuva Programı 2

Sihirbazda belirli bir konuyu seçtikten sonra hangi dosya yolları üstünde tarama gerçekleştirme dilediğinizi soracaktır. Silinen dosyaları geri getirmek amacıyla dosyanın silinmeden evvelce nerede bulunduğunu belirtmeniz mühim. Dosya konumunu bilmiyorsanız ya da hatırlamıyorsanız eğer, konumunu bilmediğini bildiren yeri işaretleyin.

Eğer silinen dosya kısa bir vakit evvelce silindiyse; bu tarama işe yarayacaktır. Ama dosya uzun bir vakit evvelce silinmişse uzun tarama metodunu seçmeniz lüzummekte. Derinlemesine tarama diskinizin boyutuna göre biraz çok vakitbiliyor. 1 saatten çok vakitbilecek bir vakitı göze almalısınız.

Gelişmiş kipe geçerek, daha düzgün tarama amacıyla ayarlar yapın. İlk olarak uygulamanın sağ üst evresinde tespit edilen, ilerlemiş kipe geç sekmesine tıklayın. Karşınıza gelen ekranda ayarlar sekmesine tıklayın. Buradan da eylemler evresinden, Gizli sistem klasörlerinde tespit edilen dosyaları göster ve Güvenli silinen dosyaları göster sekmesini seçin.

Bu yöntemle daha başarılı neticeler elde edebilirsiniz. Aynı bölgede tespit edilen, Silinmemiş dosyalar amacıyla tarama yap bölümünü işaretlerseniz eğer; formatlanmış hard diskiniz içersinde tespit edilen bilgileri de taratabilirsiniz. Formatlanmış bilgileri de kurtarmanız mümkün.
En çok işinize yarayacak özelliği belki de bu olabilir. Sabit diskinizde formatlanmış bilgileri bu şekilde kurtarabilirsiniz. Yine ayarlar menüsünden, eylemler bölümünü seçiyoruz. Karşınıza gelen sekmede, ‘silinmemiş dosyalar’ amacıyla tarama yap sekmesini seçin.

‘Kurtarılıyor’ menüsünden ise ‘dosya yapısını kurtar’ ı işaretleyin. Bu prosedürden sonra taramayı başlatın. Tarama sonrası, üstünde hiçbir şey yazmayan dosyalar karşınıza gelecek. Bu sayede buradaki dosyalarınız da kurtarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

1 yorum

Mehmet 21 Şubat 2018 - 11:23

Yazınız için teşekkür ederiz. Bilgilendirici bir yazı olmuş.

Cevap

Yorum bırak