İş Sağlığı ve Güvenligi Bölümü İnceleme

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Yaklaşan bir sınav dönemine girerken bu blog yazımda sizler için iş sağlığı ve güvenliği bölümü inceleme yazısı hazırlamaya karar verdim. Bu yazımı hazırlarken öncelikle şuan bende bu bölümü açık öğretim fakültesinde okuduğumu sizlere söylemeden geçemeyeceğim. Öncelikli olarak bu bölüm açık öğretim ve örgün öğretim olarak 2 şekilde de öğrenim görülebilen bir bölümdür.

İş sağlığı ve güvenliği bölümü 2 yıllık ön lisans ayrıca 4 yıllık fakülte olarak üniversitelerimizde bulunmaktadır. 2 yıllık ön lisans bölümünü tamamlayan tekniker ünvanına sahip olarak, iş güvenliği uzmanı olabilmesi için ayrıca yök tarafından hazırlanan sınava girerek bu sınavda başarılı olur ise C Sınıfı İş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanır.

Eğer bu sınavdan başarılı olamaz ise tekrardan bu sınava girmek zorunda kalır. Bu sınav tamamen alan sınavı olup, herhangi bir şekilde Türkçe, matematik tarzı dersler bulunma-maktadır. Bu sınavdan başarılı olarak sayılmak için 100 üzerinden en az 70 puan almanız gerekmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği İş İmkanları Nasıl?

Her bölümü tercih etmeden önce iş imkanları nasıl? Aceba üniversite bittikten sonra iş bulabilecek miyim? Tarzı sorular illaki kendi içimizde ve internet ortamında araştırmalar yaparak bilgi edinmek isteriz.

Kısaca bu konudan bahsedecek olursak, iş imkanları bakımından 2020 yılında devlet ilk defa kendi bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ( memurluk ) alımı yapacaktır. Bu devletin resmi kaynaklarından duyulan bilgiler çerçevesinde bilgisi sizlere verilmiştir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı ilk başta C sınıfı olarak başlayacağınız için iş bulma konusu bulunduğunuz ilin büyüklüğüne göre de değişmektedir. Eğer kalabalık bir nüfuslu il de yaşıyor iseniz özel sektör de daha kolay olacaktır. Maaş konusuna gelecek olursak, kademeli bir şekilde maaşların yükseldiğini söyleyebiliriz.

C sınıfı isg uzmanı ortalama 2.500 tl alırken, B Sınıfı Uzman 3500-4000 tl gibi ( bulunduğunuz ile göre bu ücretler değişiklik gösterebilir ) A Sınıfı Uzman ise 5000-7500 arası ücretler verilmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü İnceleme

Sınıflar arası geçiş yapmak için en az her alanda 3 yıl fiili olarak çalışmışlık şartı aranmaktadır.  Daha sonra yine ösym tarafından yapılan yazılı sınava girerek başarılı olursanız bir üst uzmanlığa geçiş yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Gazetecilik Bölümü Detaylı İnceleme 

Ayrıca 5 yılda bir yapılan bilir kişilik olarak da adliyelere bağlı iş imkanlarınızda bulunmaktadır. Bu tamamen 5 yıllık süre zarfında herhangi bir iş kazası olayı yaşamamak gibi çeşitli şartları da kendi içinde barındırmaktadır. Bu şartlara uyum sağlarsanız devlet tarafından ada ayrıca bilir kişi  olarak çalışabilme imkanlarına sahip olabilirsiniz.

Sizlere tavsiyem eğer bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu bölümü okuyabilirsiniz. Herşeyden önce bu bölümü veya mesleği ileri de mutlu olarak yapabileceğinize inanıyor iseniz okumanızı tavsiye ederim. Mutlu olduğunuz iş size hobi olarak gelecektir iş olarak pazartesi sendromu yaşamazsınız. Önemli olan tek şey bir ömür boyu mutlu bir şekilde bu alanda çalışacağınızı hayal etmek… Gerisi teferruattır.

Konu hakkında soru, görüş ve önerilerinizi sosyal medya hesaplarımdan bana iletebilir, ayrıca yorum kısmına belirterek diğer okurlarımızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz. (:

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak