İnternet Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 1

İnternet Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

 Kendisini sürekli olarak yineleyen ve gelişen teknoloji çağında, birçok e-ticaret siteleri ve alışveriş web siteleri yer almaktadır. Bunlar arasında kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda alışveriş yaparak ihtiyaçlarımızı gideririz. Bu gibi işlemleri gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken önemli hususlarda vardır. Bunlardan bazılarına birazdan başlık, başlık olarak değineceğiz.

 • Kargo Süresi:

  Herhangi bir web sitesinden bir alanda satış işlemi yapabiliriz. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Ancak dikkat etmemiz gereken birçok husus’da bulunmaktadır. Bunlardan birisi’de kargo lama süresidir. Yapmış olduğumuz alışveriş esnasından başlamak üzere en geç, 1 hafta içinde kargo muzun bize teslim edilmesi gerekmektedir. Bu süreyi geçerse, hem bizim ihtiyacımızın zamanında karşılanmadığını hem de e-ticaret sitesinin işlemlerini zamanında yapmadığını öğrenmiş oluruz. İnternet alışverişlerinde dikkat etmemiz gereken önemli konulardan birisi budur.

 • Kredi Kartı İle Ödeme Yapmak:

  E-ticaret sitelerinden veya herhangi bir web sitesinden ödeme yapmak her zaman daha kullanışlı gibi gözükse de birçok tehlikeyi de barındırmaktadır. Bunlardan bazıları, web sitesinin kötü amaçlı hacker lar tarafından ele geçirildiğinde, kredi kartı ve özel olan kişisel bilgileriniz, istenmeyen kişilerin eline geçebilir. Bu yüzden yapacağımız işlemlere, daha çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

  Ayrıca web sitelerinde 3d secure şifresi ile işlem yapan web sitelerini tercih ederseniz, yapılacak olan ödeme işlemi öncesi kayıtlı cep telefonunuza bir şifre gelecektir. Bu şifre ile alışverişe devam edilmektedir. Kendi güvenliğiniz açısından buda önemli bir noktada yer almaktadır. Bunun yanı sıra bankaların müşteri temsilcileri veya çağrı merkezi üzerinden herhangi bir şekilde sanal kart başvurusu yapabilirsiniz. Bu sanal kart sadece İnternet alışverişleri üzerinde yapmak istediğiniz işlemler de kullanacaksınız. Bunun yanı sıra kötü amaçlı kişiler sizin asıl kullanmış olduğunuz kartın bilgilerine ulaşamayacaktır. Bu sayede sizden izinsiz alışveriş yapma imkanları biraz daha imkansız hal alacaktır. Ayrıca sanal kartlarında 3d secure güvenlik kodu ile işlem yapacağınız için sanal kart üzerinden de hackerların işlem yapması zor olacaktır.

 • Ödeme Seçeneklerinin Bulunması:

  Pek çok kişi İnternet üzerinde bulunan e-ticaret siteleri için, kendine ait gizli kredi kartı bilgilerini yazmak istemez. Bu gibi durumda kapıda veya havale, eft işlemleri ile ödeme seçenekleri mevcut olmalıdır. Bu sayede kullanıcı alışveriş yaparken içi rahat bir şekilde işlemlerini gerçekleştirir. Ayrıca ödeme seçeneklerinin fazla olması demek web sitesine gelen ziyaretçiler arasında daha çok alışveriş yapma ihtimalini de artırmaktadır.

  Not: Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlar bir e-ticaret sitesinde işlem yaparken dikkate almamız gereken önemli noktaları yer almaktadır. E-ticaret sitelerinde diğer bir dikkat etmemiz gereken konu ise web sitesi güvenliği ve ülke genelinde tercih edilme oranıdır. Bu oran ne kadar yüksek olursa o kadar daha fazla tıklanma ve güvenilirlik artacaktır. Ayrıca Buradan YouTube’den para kazanma yollarını öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak