Herşeye Sıfırdan Başlamak

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Hemen hemen herkesin kendi yaşamında karşılaşmış olduğu birçok sorun veya problem olabilir. Örnek verecek olursak bir yatırım yapmış bunun sonucunda işler beklediğiniz gibi gitmeyip sıkıntılar çekmiş olabilirsiniz veya çok sevdiğiniz bir arkadaşınız ile artık görüşmüyor olabilirsiniz, aileniz ile yaşamınızda bazı sıkıntılar çekiyor bunun sonucunda da artık çekinilmez bir yaşam tarzı olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Ama şunun unutmayın ki hangi problem ile karşılaşırsanız karşılaşın her zaman içinizde küçük bir umut ışığı her zaman vardır. İşte bu yazımda her şeye sıfırdan başlamak ile ne demek istediğimi sizlerle paylaşacağım…

Yaşadığımız bu problemlerin çözümüne yönelik birçok adım veya girişimde bulunuruz. Bunun sonucunda da her defasında ayrı bir hüzün ve umutsuzluk ile karşı karşıya kalabiliriz. İşte duru böyle olunca yapmamız gereken tek şey eski yaşantımızı veya ilişkilerimizi bir kenarı koyup yaşamımıza devam etmek olacaktır. Ancak yeni bir sayfa açmadan önce şunu bilmeliydi ki her insan sen ne kadar ona karşı iyiysen oda sana o kadar iyidir.

Yani çevrendeki birçok insana bak kaçı sen düştüğünde elinden tutup kaldıracak bir dostluk ve arkadaşlığa sahip? Galiba bu sorunun cevabı bir elin parmaklarını geçmeyecek şekilde olma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden diğer insanların da yaptıklarına veya sana karşı olan davranışlarına bu kadar da büyük önem veya mana katmamalısın. Eğer bu şekilde yaparsan yaşadığın sıkıntılar artık senin için bir takıntı ve içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Örneğin denizin içinde boğulmak üzeresin ve ayaklarında büyük kum torbaları bağlı bir şekilde çırpınıp duruyorsun böyle bir durumda bu kum torbaları ile birlikte denizden çıkmaya mı çalışırsın yoksa onlardan bir an önce kurtulup kendini kıyıya atmaya mı çalışırsın. İşte hayatta böyle bir şeydir. Karşılaştığın problemleri kendine sorun etmeyerek bunlardan ders alıp gelecek yaşantına bu şekilde devam etmen gerekmektedir.

Herşeye Sıfırdan Başlamak

Kendine açtığın bu yeni sayfada da diğer insanlara veya çevrene karşı bir hırs içinde olabilirsin bu gayet doğaldır. Ancak burada dikkat etmen gereken şey mükemmeliyetçi olmaya çalışmayacaksın. Eğer başkalarına maddi ve manevi olarak daha iyi görünmeye çalışırsan, o zamanda kendin için değil başkaları için yaşamış olursun. Son olarak geçmişten ders al geleceğine yön ver. Geçmişte yaşadıklarına şöyle bir bak düşün.

Bunun sonucunda geçmişe dönsen neleri değiştirir veya ne tür insanlar ile muhatap olurum diyorsan bundan sonraki yaşantıda da aynı şekilde bir yön ver. Bu yazıyı okuduktan sonra sende kendi içinde böyle sorunlar yaşıyorsan bir an önce harekete geçmen sana faydalı olacaktır.

Bu çalışmaları yaparken de motivasyonunu her zaman yüksek tutmaya çalışmalısın. Motivasyon sürekli mutluluk veya sürekli çalışkan bir insan modeli de demek değildir. Karşına çıkacak olan her türlü problemlere karşı çözümler üreterek, yılmadan hedeflerin doğrultusunda ilerlesen o zaman gerçekten kendini doğru bir şekilde motive etmiş çalışmalarını yapmış olursun. Seninde bu konu hakkında görüş ve önerilerin olursa yorum kısmına lütfen belirtmeyi unutma…

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak