Hayat Kalitenizi Yükseltecek 6 Yöntem

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Bu yazımda kendi hayatıma uyguladığım veya uygulamaya çalıştığım ve beni birçok yönden olumlu ve pozitif olarak etkileyen alışkanlıkları da sizlerle paylaşarak fikir alışverişinde bulunmak istiyorum. Gelin şimdi hayat kalitenizi yükseltecek 6 yöntemden başlıklar halinde inceleyelim.

Hobi Edinmek

Boş zamanlarınızı değerlendirmek ve boş geçirmemek adına sizlere ilk tavsiyem hobi edinmek olacaktır. Bu hobiler sizin vaktinizi ayırdığınız da mutlu edecek ve size bir şeyler katacak olan etkinlik veya çalışmalar olarak adlandırabiliriz.

Doğru İnsanlarla Birlikte Olmak

Şöyle bir geçmiş yaşantınıza baktığınız da birçok insanla tanıştığınızı, birçok farklı fikir ve görüşlere sahip olan çevrenizde insanlar olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak genel yaşantımız da olan bu insanlar aslında bizlere neler kattığını kişisel gelişimimize ne tür etkileri olduğunu düşündüğümüz de fazla da bir etki yapmadıklarının farkına varabiliriz.

Durum böyle olunca öncelikli olarak yaşamımızda bizlere yeni faydalı alışkanlık veya beceriler katacak, kendi ilgi ve alanımız da bizlere yol açacak kişiler ile irtibat kurmalıyız. Eğer bu şekilde yaparsak çevremizde bizlere daha faydalı bir etki alanı yaratmış olacağız.

Minimalist Yaşamak

Bu yazımı okuyan öğrenci olur, atama bekleyen bir öğretmen olur, sağlık personeli olabilir veya emniyet teşkilatımız da görev yapan bir kişi olabilir. Hayatımızın her vaktine şöyle bir göz gezdirirsek sürekli kapitalist bir yaşam çerçevesinde, yeni bir şeyler almak sürekli gelişen teknolojik aletlere ulaşmak en iyi arabalara binmek veya en lüks dairede oturmak için uğraşmamalıyız.

Hayat Kalitenizi Yükseltecek 6 Yöntem

Şunu unutmayın ki yukarı da söylemiş olduklarım hiçbir zaman bizimle sonsuza kadar var olacak bir varlıklar değildir. Bunlar tamamen günlük yaşantımız da bizleri bir kukla gibi araştırmadan, öğrenmeden ve kendimizi geliştirmeye mahrum bırakacak uğraşlardır. Bu yüzden ihtiyacımız olan kadarına sahip olup daha fazlası için uğraşmaya çalışmamalıyız.

Ertelemeyi Bırak

Birbiri ardını kovalayan günlerde hayatımız da önemli gördüğümüz ne çok şeyi ertelediğimizi zaman zaman düşünürüz. Böyle durumlarda elbette herkes karşılaşmıştır. Bu gibi durumlar da dikkat etmemiz gereken bir durum olacaktır. Bu durum hayatımız da ne kadar öneme sahip olan işleri bir a4 kağıdına önemliden az önemliye veya gereksiz işlerimize doğru sıralamalıyız. Bu oluşan listede bizler için önemli olan hangi durumları erteliyorsak, bahaneyi bırakıp bu işlere yoğunlaşmalıyız.

Kendine Yatırım Yapmak

Madde de ile beraber olarak da belirtebilirdim ancak buna ayrı bir parantez açmak istedim. Kendine yatırım yapmak her zaman önemli bir süreçtir. Günlük yaşantımız da vakit bulduğumuz da veya ona göre kendimizi ayarladığımız da rutinleşmiş hayatlarımızdan kurtulup kendimize herhangi bir spor dalında geliştirebilir, yabancı dil konusunda eksiklerimiz var ise bu konuda ilerleyebilir veya yazılım alanına bir ilgimiz varsa bu alan da eğitim ve çaba sarf edebiliriz.

 Hedeflerle Yaşamak

İnsan hayatı boyunca kendine bir hedef koyarak yaşamasını bilmelidir. Örneğin atanmak istiyorsan düzenli bir şekilde sınavlara çalışmayı bilmeliyiz veya bir istediğimiz spor model arabayı almak istiyorsak onun için çalışmalıyız bu vermiş olduğum örnekler her insan hayatında farklılaşarak devam edebilmektedir.

Bu yüzden yaşamınız boyunca bir hedef belirleyerek kendinizi o yönde ilerletiniz. Şunu unutmayın ki hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez ortalıkta bir sağa bir sola gidip durursunuz. Sizlerinde bu konu hakkında eklemek istedikleri var ise yorum kısmına lütfen belirtmeyi unutmayınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak