Günlük Hayatından Geleceğini Tahmin Etmek

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Hayatımıza şöyle bir baktığımızda aslında geçirdiğimiz zamanın nerelere ve nasıl harcadığımızı kendi kendimize bazen düşünmeliyiz. Son 24 saatine göre bu yazımda geleceğini belirleyeceğiz? Peki sen buna hazır mısın?

Öncelikli olarak yaşadığımız korona virüs sıkıntısından dolayı bugün ki zamanı değil de zamanı geri sarıp virüsün yayılmadan önceki 24 saatimizi kontrol etmeliyiz. Bu 24 saatin içinde biz neler yapıyoruz ne yiyip içiyoruz ne kadar sosyalleşiyoruz ve geleceğe, belirlediğimiz hedeflere ne kadar odaklanıyoruz bunu bir oturup düşünmemiz gerekiyor. Eğer baktığımızda belirlediğimiz hedeflere değil de 24 saatin 15 saatini uyuyarak geçiriyorsak veya saatlerce bilgisayar başında oyun oynuyorsak bunların hiçbiri bize katkı sağlamayacak ve sürekli olarak yerimiz de saymamıza neden olacak durumlardır.

Tabi sosyalleşmek, oyun oynamak, eğlenmek her insanın yapması gereken temel ihtiyaçlarımız arasında olarak görebiliriz. Ancak burada dikkat etmemiz gereken durum, bunları yerinde ve zamanında belirlediğimiz saatlerin dışına çıkmayarak yapmamız gerekmektedir.

Eğer bu şekilde bir planlama yaparsak gelecekte belirlediğimiz hedeflere yönelik adımlarımızı atmış oluruz. Ancak bu şekilde bir yöntem izlemeyerek sisteme veya farklı sebeplere neden bularak söylenirsek sadece olduğumuz yerde saymış oluruz.

Bu yüzden günlük rutinlerimize de zaman ayırarak ancak kendi belirlediğimiz hedefler doğrultusunda da çalışmalarımıza ara vermeden ilerlemeliyiz.  Birde bu yöntemi uygularken şu noktaya özellikle dikkat etmeliyiz. Bir günümüzü ne kadar sosyalleştirir-sek ( kitap okumak, ders çalışmak, bilgisayar oynamak ve gezmek ) o günümüz bizim için hem daha güzel hem de daha verimli bir şekilde geçtiğini gün sonunda farkına varmış olacağız.

Bunun yanı sıra eğer planlamamız da belli aralıklar ile boşlukları buluyorsak kendi geleceğimize veya arge çalışması olarak da adlandırabiliriz bu tür çalışmalara ( kurs araştırmaları, dil öğrenme ) gibi ileri de bize fayda sağlayacak konular ile alakalı olarak şöyle bir göz gezdirme yaparsak bu durumunda bizim için faydalı olacağını unutmamalıyız.

Son olarak bir şeyleri değiştirmediğin zaman veya şöyle bir geçmişe dönüp baktığında aynı şeyleri sürekli olarak yaptığından dolayı hayatında bazı şeylerin değişmeyeceğine düşünüyorsan en büyük yanılgıya kapılırsın. Hemen olduğun an itibariyle hayatında ve geleceğinde belirlediğin hedeflere ilerlemek için durmamalısın

Son olarak seninde bu konuda görüş ve önerilerin varsa yorum kısmına lütfen belirtirsen mutlu olurum.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak