Google Optimize A/B Testi Nedir?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

 

Web sitenizde yaptığınız değişiklerin etkisini görmeniz içi bir test yöntemidir. Web sitenizi daha iyi değişimler sağlamaya yarayan bu testler sayesinde gelişim sağlayacaksınız. Google Optimize’nin bir süre önce duyurduğu ve ilk etapta belli hesaplara kullanım hakkını verdiği, ücretsiz bir test aracı. Google optimize A/B testi nedir? Google optimize ile a/b testleri, ara yüz değişiklikleri ve kişiselleştirme, yönlendirme testleri yapılabilir.  Akabinde a/b testini de açıklayalım.

A / B testi (bölme testi veya kova testi olarak da bilinir) hangisinin daha iyi performans gösterdiğini belirlemek için bir web sayfasının veya uygulamanın iki sürümünü birbiriyle karşılaştırmanın bir yöntemidir. Yaptığımız tanımlar sonunda dahi hala tam bir “bu ne işe yarıyor?” sorusuna tam bir cevap vermiş olmadık. En basit şekilde anlatmak gerekirse ab testi şöyle anlatılabilir: mesela (bu yazı bağlamında) ‘’yazı başlığının mavi olması yazının aldığı etkileşim sayısında bir artış yapacak’’ şeklinde bir varsayımımız olsun.

 

Bu varsayımı a/b testi ile teste yükleyip varsayım sonucuna ulaşacağız. A/b testi ile mevcut olan siyah başlık ve varsayım olan mavi başlık birlikte kurulur ve sonuç değerlendirilir. Örneğin, oturum süresi ile içerik arasındaki bir ilişki veya sepete ürün atma davranışı ile ürün detay sayfasındaki görsel çözümlere arasındaki ilişkileri a/b/n testi ile test edebilir. Bu şekilde verilecek örnekler de arttırılabilir. Google optimize A/B testi nedir?  Peki bu test nasıl yapılır?

A/B Testi Nasıl Yapılır?

Hipotezin Oluşturulması: İlk örneğimizi oluşturabilmek için öncesinde bir problem tanımlamamız gerekir. Ardından, bu problemin çözümüne dair verilerle desteklenen bir hipotez yaratmanız gerekir. Yukarıda verdiğimiz örnekler bu aşamada kullanılabilir. Testinizin muhatabı olan kitleyi de seçebilirsiniz. Bu noktada testinizi görecek kişileri de özelleştirebilirsiniz.

Hipotezin Test Edilmesi: Bir önceki adımı doğru bir şekilde uyguladıysanız olayın heyecanlı kısmı başladı. Testi başlatmandan önce bütün Google Optimize’ın sunmuş olduğu ön izleme yöntemleri ile detaylı bir şekilde kontrol etmemiz gerekiyor. Yaptığınız değişiklikler kullanıcıların hatalı ve problemli bir görünüm görmesine neden olabilir.

Eğer yaptığınız kontrolde her şey yolunda gözüküyorsa testinizi açmaya hazırsınız demektir. Test kurulum ekranında test başlamak için hazır olduğunuzu göreceksiniz. Start Experiment butonuna tıklayarak testinizi başlatabilirsiniz. Dileriz ki bu yazımız sizin için faydalı olmuş ve bir nebze de olsa Google optimize A/B testi nedir sorunuza açıklık getirdik. Karşılaştırma yapmanızı kolaylaştırır. Ayrıca konu hakkında sorularınız var ise yorum kısmına yazmayı lütfen unutmayınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak