Google Link Kısaltma Nasıl Yapılır? 2

Google Link Kısaltma Nasıl Yapılır?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Türk Dil Kurumunca belirtilen anlamı ilişim ve bağlantı olan, İngilizce olarak anlam karşılığı Link olarak ifade edilen HTML kodlarına Link denilmektedir. Linklerin kısaltılarak kullanılması son dönemlerde internet ortamında işleri kolaylaştırmıştır. Link kısaltma; çok uzun yapılarda olan linklerin yapısının yüzde altmışa varan oranlarda kısaltılmasıdır. Bu kısaltma sonucu URL adresinde herhangi bir değişiklik olmaz, Aynı adres kullanılmaya devam edilir.

Link Kısaltma Nedenleri Nelerdir?

Kullandığımız sayfaların linklerini bazen pazarlama alanında da kullanabilmekteyiz. Dergi, billboard, gazete, kitap gibi birçok basılı üründe tanıtım için link kullanıyoruz. Bu linklerin estetik bir görüntüsü olmasını isteriz. Bu estetik görüntüyü link kısaltarak sağlayabiliriz. Link kısaltma ile karışık ve görüntü kirliliği olan linkler kısaltılır, daha kullanışlı ve düzenli hale getirilir.

Link kısaltma nedenlerinden biriside Sosyal medya platformlarında kısıtlı karakter limiti belirlenmesidir. Link kısaltma işlemi karakter limitine takılmadan link paylaşmamıza olanak sağlar. Ayrıca kullanımı kolay olması da linklerin kısaltılmasını sağlamıştır. Kısa olan bir link kolay kopyalanır, kolay okunabilir.

Google Link Kısaltma Nasıl Yapılır?

Bu sayede birden fazla linki bir dosya ortamında kolayca depolayabiliriz. Kullanacağınız birden fazla link uzun yapılı olsalardı, depolama işlemi kolay olmayabilirdi. Link kısaltma işleminin bu gibi bir çok avantajı vardır. Bu sebeple link kısaltma için birçok servis kurulmuştur. Link kısaltma için en güvenilir servis Google Link kısaltma servisidir. Link kısaltma işlemi yapmak isteyen kişilerin ilk tercih ettiği servis Google Link kısaltma servisidir.

Google Link Kısaltma Servisi Nasıl Kullanılır?

Google servisinin vermiş olduğu bu hizmet ücretsizdir. Yapmanız gereken tek şey bir Google hesabına sahip olmak. Google link kısaltma adresine gittiğinizde karşınıza kısaltacağınız linki gireceğiniz boş bir alan çıkacak, Buraya linkinizi yapıştırdıktan veya yazdıktan sonra boş kutucuğun sağ tarafında duran “Shorten Url” yazan butona tıkladığınız da, hemen altta linkinizin kısalmış halini göreceksiniz. Linkin kısaltılmış halinin yanı sıra bazı istatistikleri bu alandan takip edebilirsiniz.

Bu alanda linkin kaç kere tıklandığı, hangi bölgelerden tıklandığı gibi bilgiler şema ve grafiklerle gösterilmiştir. Google link kısaltma kullanımı kolay ve ücretsiz olduğu için en fazla tercih edilen Link kısaltma servisidir. Google link kısaltma servisi güvenilir olduğu da bilinen bilgiler arasındadır. Google zararlı yazılım yada tehlikeli web sitelerine yönlendirilmenizi engelleyen sistemlerle çalıştığını da açıkladı. Ayrıca Google link kısaltma kısaltmış olduğunuz link bilgilerini, daha sonra tekrar görmeniz ve paylaşmanız için saklamaktadır. Son olarak BURADAN Google Adsense Nedir? adlı makale yazıma ulaşabilirsiniz. Ayrıca konu hakkında kafanıza takılan soruları yorum kısmına veya destek kısmından bana ulaştırabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak