Facebook Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır? 1

Facebook Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Yazar Osman ALKAN
0 yorum

Günümüzde gelişen teknolojiye ait olarak, günde binlerce hatta milyonlarca dünya genelinde sosyal medya hesapları açılmaktadır. Bunlardan biriside Facebook üzerinde olmaktadır. Bugün ki, yazımızda Facebook Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır? Detaylı bir şekilde incelemeye çalışacağız.

Facebook Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır? Şeklinde verilecek bir soruya birçok faktörle güvenliğinin sağlanacağını söyleyebiliriz. Bunlarda bazıları 2 adımda doğrulama, kodmatik, uzun ve güçlü şifreleme diyebiliriz. Gelin şimdi bunları tek tek başlıklar halinde açıklayalım.

Sağlam Parola Koyma

Sosyal medya da eğer bir hesabınız var ise ve bunu çalmak isteyen kişiler olursa öncelikle sizin profilinize girerek, sizin oluşturmuş olduğunuz şifreyi tahmin etmeye çalışacaktır. Böyle bir duruma mahal vermemek için öncelikle, büyük, küçük, rakamlar’ dan oluşacak şekilde uzunluğu orta olacak şekilde bir şifre belirlemeniz bu işin temel kısmı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra bu şekilde bir parola oluşturmaz iseniz hem parolanız zayıf olur hem de hesabınızın çalınma olasılığı daha fazla olacaktır.

2 Adımda Doğrulama

Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar sekmesi karşınıza çıkacaktır. Daha sonra güvenlik e tıklayarak Facebook hesabınız için 2 Adımda Doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde sosyal medya hesabınıza ekstra güvenlik önlemi getirerek, farklı bir ip veya bilgisayardan oturum açmak istendiğinde sisteme kayıt ettiğiniz cep telefonu numaranıza doğrulama kodu gelecektir.

Facebook Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Facebook Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kötü amaçlı kişiler sizin Facebook hesabınızın şifresini ele geçirmiş olsa bile, 2 Adımda doğrulama işlemi ile mobil onay kodunu sisteme giremeyeceği için hesabınıza hiçbir şekilde giriş yapamayacaktır. Bu 2 adımda doğrulama işlemini herkese öneriyorum.

Kodmatik Uygulaması

Bilgisayar üzerinden sosyal medya hesabınıza giriş yaparken kodmatik ten size verilen kodu sormaktadır. Peki bu kodmatikte olan kodu nasıl alacağız? Böyle bir soruya verilecek cevap çok basit aslında. Öncelikle Facebook hesabınıza mobil olarak giriş sağlıyoruz, ardından ayarlar kısmın da kodmatik bulunmaktadır. Orada çıkan 6 haneli kodu bilgisayarımızdan yazarak ekstra bir güvenlik eklentisi olmuş oluyor.
Mail Hesap Güvenliği

Diğer bir olası durum ise sizin hesabınızı ele geçirmek isteyen kötü amaçlı kişiler Facebook hesabınızın şifresini bulamadı ise, bunda da Facebook a kayıtlı mail adresiniz üzerine oynayarak direk mail hesabınızı ele geçirmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda mail hesabınızın da güvenliği önemli bir hal almaktadır. Bunun için mail hesabınıza cep telefonu doğrulama kodu yaparak mail hesabınız içinde 2 adımda doğrulama işlemi yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz adımları doğru bir şekilde yaparsanız, sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook hesabınızın, tam ve güvenilir bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Herhangi bir şekilde bilmediğiniz kişilerden gelen bağlantı ve linklere tıklamayınız. Bundan sonra Facebook hesabınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum bırak